Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Panele słoneczne - najważniejsze zasady korzystania

Redakcja, 28.12.2018, 01:05

Systemy fotowoltaiczne bardzo dobrze przyjęły się u naszych zachodnich sąsiadów i z roku na rok zyskują coraz większą popularność również w naszym kraju. Montaż paneli słonecznych to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii niezbędnej do zasilania domu. Po kilku latach przynosi on wymierne korzyści dla budżetu domowego. Prezentujemy najważniejsze zasady korzystania z paneli PV.

← REKLAMA

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc korzystać z fotowoltaiki?

Przede wszystkim należy posiadać gospodarstwo domowe. Panele fotowoltaiczne montowane są tylko i wyłącznie w domach jedno lub wielorodzinnych. O cenie i rodzaju produktu umiejscowionego na dachu decyduje kierunek i kąt jego nachylenia oraz ilość cienia, jaka pada na nasz budynek. Jeśli jest ona zbyt duża - nic straconego. W takim wypadku efektywność panelu PV będzie bardzo mała, jednak takie systemy instalowane są również na wszelkiego typu wysięgnikach lub nawet na stelażu położonym przed domem.

Wchodząc na stronę https://fotowoltaikaonline.pl, otrzymujemy możliwość bezpłatnego zbadania swojego potencjału solarnego. Portal, na podstawie naszych odpowiedzi pozwala na obliczenie finalnej ceny instalacji paneli fotowoltaicznych w naszym domu. Ankieta przedstawi również potencjalne oszczędności, jakie jesteśmy w stanie osiągnąć po zaledwie kilku latach korzystania z proekologicznego sposobu na wytwarzanie energii.

Montaż fotowoltaiki a prawo

Jak to wygląda ze strony prawnej? Nie musimy składać wniosku o zezwolenie na montaż paneli, jeśli ich moc nie przekracza 40 kW. W przypadkach, gdy urządzenia przystosowane do poboru energii słonecznej przekraczają przepisową moc maksymalną, musimy ubiegać się o pozwolenie, które będzie jednak obligatoryjne. Warto pamiętać, iż typowa instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego zwykle nie przekracza 10 kW mocy.

Jak należy korzystać z paneli fotowoltaicznych?

Niezwykle ważna informacja. Instalacja fotowoltaiczna jest wysoce zautomatyzowana i w pełni bezobsługowa. Produkcja energii elektrycznej i przesłanie jej za pomocą inwertera nie wymaga żadnej ingerencji człowieka. Dodatkowo każdy zestaw fotowoltaiczny posiada własny system bezpieczeństwa, a większość nowoczesnych produktów wyposażona jest również w moduł komunikacyjny. Najczęściej jest to Wi-Fi. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może na bieżąco kontrolować ilość wyprodukowanej przez panele energii.

Zamontowane na dachu naszego domu panele fotowoltaiczne nie wymagają również żadnej konserwacji ze strony użytkownika. Warto raz na kilka lat sprawdzić poprawność działania inwertera i akumulatorów. Sama instalacja nie wymaga ani odśnieżania, ani czyszczenia. Panele PV uchodzą za mało awaryjne systemy. Świadczy o tym gwarancja producenta, która zazwyczaj wynosi aż 25 lat. Oczywiście w trakcie trwania okresu gwarancyjnego producent może zażądać od nas przeprowadzenia corocznej przeglądów serwisowych.

Jak widać warunki, które trzeba spełnić, aby posiadać instalację fotowoltaiczną w swoim domu oraz zasady korzystania z niej tylko zachęcają do wyboru takiej formy wytwarzania energii niezbędnej do zasilania naszego domu. Całkowita bezobsługowość, bardzo mała awaryjność i swobodny sposób instalacji to główne zalety posiadania paneli PV.

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj