Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Szkoła dialogu w Sieradzu

Redakcja, 07.12.2014, 17:56

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Uczniowie liceum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu od października tego roku brali udział w projekcje edukacyjnym "Szkoła dialogu". To pierwsza szkoła w naszym mieście, która wzięła udział w tej akcji.

← REKLAMA

Na projekt edukacyjny "Szkoła dialogu" składały się cztery spotkania z trenerami Forum Dialogu Miedzy Narodami. Celem projektu jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny. Uczniowie z LO pod opieką trenerów odkrywali historię przedwojennej i wojennej historii ludności żydowskiej w Sieradzu.

- Projekt robimy od 2008 roku w różnych miejscach w Polsce, w miasteczkach, które przed wojną były nazywane sztetlami, czyli mieszkała tam bardzo duża społeczność żydowska, po to, aby przywrócić pamięć historii tych miasta. Takim pokłosiem zagłady jest to, że została wyparta pamięć o bardzo istotnym fragmencie polskiej historii, stąd warsztaty, aby zachęcić młodych ludzi, aby samodzielnie odkrywali historię miejsc, gdzie mieszkają - tłumaczy Anna Geller z Forum Dialogu.

- Wyraziłam sama chęci do udziału w projekcie z ciekawości czego możemy się dowiedzieć. (..)Nie można się tego dowiedzieć z książek, co od tych ludzi - mówi o powodach uczestnictwa w projekcie Gabriela Solarek, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu.

Zaciekawiony projektem był też Michał Majewski:

- Historia Żydów jest bardzo związana z Sieradzem, dlatego zależało mi, aby nasza szkoła wzięła udział w tym projekcie. Chciałam poprzez niego uwrażliwić młodzież na historię Żydów, ich kulturę, tradycje, zwyczaje, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa sieradzkich Żydów - wyjaśnia Monika Dworczak, nauczycielka ZSP nr 1 w Sieradzu.

Na ostanie spotkanie do Sieradza przyjechała Mery Slade z Australii, której mama mieszkała w Sieradzu, ale również osoby pochodzenia żydowskiego z Izraela, USA i Australii. - Byłam w Sieradzu dwa lata temu z synem. Moja matka i jej cała rodzina urodziła się w Sieradzu, teraz żyją w Anglii, Ameryce, czy jak ja w Melbourne w Australii. To dla mnie bardzo ważne tutaj wrócić - mówi Mery Slade.

Uczniowie podczas spaceru po Sieradzu zaprowadzili gości do miejsc na terenie Sieradza związanych z historią Żydów, czyli pod tablicę upamiętniającą Arego Sztenfelda, na sieradzki Rynek, do klasztoru, synagogi czy na plac, gdzie znajdowała się łaźnia żydowska. W każdym przypadku licealiści przygotowali krótki opis historii tych miejsc.

Uczestnicy odwiedzili również ścianę memorialną przy sieradzkiej kolegiacie, na której są umieszczone tablice przypominające historię sieradzkich Żydów. Na zakończenie posadzono dąb w ogrodzie przy parafii Wszystkich Świętych. Oprowadzał też ks. Marian Bronikowski, probosz parafii pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu:

Wspomnienia Mery Slade:

Zobacz także: Uczniowie poznają żydowską historię miasta

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj