Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Spór o apteki

Redakcja, 08.02.2014, 19:04

Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

W powiecie sieradzkim trwa administracyjna batalia o dostępność usług farmaceutycznych w nocy oraz w dni wolne od pracy.

← REKLAMA

Uchwałą Rady Powiatu Sieradzkiego pod koniec listopada ur. wprowadzono rozkład godzin pracy aptek na terenie powiatu. Dokument ten określił między innymi, które apteki pracują danego dnia w nocy oraz w dni wolne od pracy. Zadaniem tym podzieliły się dwie apteki z Sieradza.

Taki stan sprawy nie spodobał się jednak części radnych powiatowych - Karolowi Rajewskiemu z gminy Błaszki i Katarzynie Paprocie ze Złoczewa. Radni ci zaznaczają, że mieszkańcy miejscowości znajdujących się na obrzeżach powiatu (oddalonych często nawet o 40 km od Sieradza) mają w ten sposób utrudniony dostęp do aptek w nagłych potrzebach.

Karol Rajewski napisał wniosek do wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej o sprawdzenie legalności uchwały powiatu. Co ciekawe, wojewoda podzieliła obawy radnego. Mimo zapewnień Henryka Waludy - przewodniczącego Rady Powiatu Sieradzkiego, o tym, że uchwała została przygotowana po spotkaniach z przedstawicielami aptek z Warty, Złoczewa i Błaszek, którzy tłumaczyli, że dyżury nocne i świąteczne w tych miastach nie cieszyłyby się zainteresowaniem mieszkańców, przez co byłyby nieekonomiczne, wojewoda uchyliła uchwałę powiatu. Według decyzji urzędników województwa rozkład godzin aptek ma stwarzać możliwość jak najlepszego i najszybszego skorzystania z niezbędnej pomocy wówczas, gdy nie obowiązuje powszedni czas pracy aptek, a zaistnieje nadzwyczajna, trudna do przewidzenia potrzeba podania leku.

Zarząd powiatu sieradzkiego postanowił jednak pozostać przy swoim. Zwołał więc na koniec stycznia br. w trybie nadzwyczajnym sesję rady powiatu, na której podjęto uchwałę o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody łódzkiego. Uchwała została przyjęta 21 głosami "za", jednym "przeciw" i przy jednym radnym, który nie wziął udziału w głosowaniu. Rozwiązanie sporu leży więc teraz w rękach WSA.

W powiecie sieradzkim na koniec 2013 roku funkcjonowało 38 aptek, z czego 19 w Sieradzu. Tylko jedna apteka (ze Złoczewa) nie pracuje w sobotę, sześć zaś (z Sieradza) pracuje w niedzielę. Wieczorami dyżur pełnią dwie sieradzkie apteki - codziennie przy al. Pokoju i sporadycznie przy ul. Popiełuszki.

Zobacz uchwałę Rady Powiatu Sieradzkiego ws. rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych z terenu powiatu sieradzkiego na rok 2014 »

Fot. Tomasz Oszczęda

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • Zobacz profil użytkownika Mistrz Rymu
  Mistrz Rymu, 09.02.2014, 11:26
  Pod aptekami ludzie nie kłębią się jak mrówki
  Bo tanie leki na wszystko oferują sieciówki
  Radny Rajewski nie ufa takim medykamentom
  PiS-owiec każe więc pracować ludziom w święto
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2023 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj