Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Czermno - wystawa w sieradzkim muzeum

Redakcja, 28.01.2014, 19:12

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Już w lutym w Muzeum Okręgowym w Sieradzu zostanie udostępniona niezwykła wystawa archeologiczna pt. "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem".

← REKLAMA

Gdy na początku XII w. Sieradz pojawił się w dokumentach pisanych, 360 km na południowy-wschód od niego, a więc zaledwie 5 dni jazdy konno, na pograniczu Polski Piastów i Rusi Kijowskiej, nad niewielką rzeką Huczwą wpadającą do Bugu, prawdziwy rozkwit przeżywał inny średniowieczny ośrodek, identyfikowany przez badaczy z latopisowym Czerwieniem.

Ośrodek grodowy w Czermnie (położony nad rzeką Huczwą w dzisiejszym województwie lubelskim.), inaczej niż Sieradz, nie stał się nigdy średniowiecznym miastem w pełnym tego słowa znaczeniu. W XIV stuleciu życie już raczej się tam tylko tliło. Jednak fakt, że na dawnym grodzie nie wyrosło miasto, przyczynił się w znacznym stopniu do jego zachowania. Czermno jest w zasadzie reliktem wyludnionego, opuszczonego przed wiekami ogromnego centrum osadniczego, po którym prócz wałów, pomostów i fos pozostały także niezliczone zabytki ruchome. Niewątpliwie do najbardziej spektakularnych odkryć należą dwa skarby średniowiecznej biżuterii kobiecej, które datować należy na okres między końcem XII a XIII-XIV w.

O wadze znaleziska świadczy przyznanie odkrywcom pierwszego miejsca w konkursie "Archeo Top 2011" organizowanym przez magazyn "Archeologia Żywa". Zespół badaczy Czermna wziął udział także w szóstej edycji konkursu "National Geographic Travelery 2011". Wyniki plebiscytu przyniosły kolejne zwycięstwo. Za odkrycie skarbów przyznano pierwsze miejsce w kategorii "Naukowe odkrycie roku" - to najbardziej prestiżowa nagroda podróżnicza w Polsce. Tym razem była to jednak podróż w odległą przeszłość.

1600 zabytków pochodzących z Czermna będzie wystawionych w Muzeum Okręgowym przy ul. Dominikańskiej w Sieradzu od 14 lutego do 13 kwietnia 2014 r. Wśród eksponatów znajdą się także cenne pieczęcie i niezwykłe skarby srebrnej biżuterii. Większość zabytków odkrywanych w Czermnie posiada związek z kulturą Rusi Kijowskiej, a więc z punktu widzenia archeologów, historyków czy miłośników przeszłości związanych z Polską Środkową, mają one do pewnego stopnia charakter egzotyczny. Naprawdę warto zobaczyć tę wyjątkową wystawę i przeżyć indywidualną podróż w głąb wieków średnich.

O odkryciach w Czermnie będzie można posłuchać podczas wykładu Marcina Piotrowskiego w muzeum. To pochodzący z Sieradza naukowiec z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który brał udział w badaniach archeologicznych. W dzień otwarcia wystawy - w piątek 14 lutego - będzie o niej mówił podczas prelekcji w nowym budynku sieradzkiego muzeum - przy ul. Zamkowej 1. Marcin Piotrowski opowie wówczas również o dalszych badaniach wykopaliskowych w Czermnie prowadzonych w 2013 r.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj