Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Kultura i rozrywka

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Na co zwrócić uwagę, wybierając włóczkę do robótek ręcznych?

Redakcja, 02.03.2020, 01:22

Osoby początkujące w kwestii dziergania często zastanawiają się, jaka włóczka będzie odpowiednia do pracy. Z myślą o wszystkich rozpoczynających przygodę z rękodziełem, przygotowaliśmy krótki poradnik. Podpowiadamy w nim, czym kierować się przy wyborze odpowiedniej włóczki.

← REKLAMA

Materiał

Włóczki do robienia na drutach albo szydełku mogą być wykonane z naturalnych lub syntetycznych przędz. Od rodzaju surowca, z jakiego wyprodukowano nici, zależy ich struktura, ścisłość dzianiny, stopień elastyczności oraz wygląd splotu i faktura robótki.

Do włóczek naturalnych, czyli stworzonych z materiałów roślinnych lub zwierzęcych, zalicza się wełnę, bawełnę, jedwab, agorę, kaszmir, moher, len i bambus. Motki syntetyczne powstają z kolei w wyniku procesów chemicznych. Zalicza się do nich akryl, poliester i polipropylen. Włóczki syntetyczne są trwalsze niż naturalne i bardziej elastyczne. Nadają się do prania w pralce. Z reguły są to bardzo tanie włóczki. Istnieją też rozwiązania pośrednie. Niemal każdy sklep internetowy z włóczkami oferuje motki z naturalnej przędzy z domieszką włókien syntetycznych. Szukając akcesoriów do robótek, trzeba więc kierować się materiałem oraz jego właściwościami. Od nich zależą cechy wykonanej rzeczy, jej wygląd oraz sposób pracy przy jej tworzeniu.

Przeznaczenie

Wybierając włóczkę do robótek ręcznych, należy dopasować ją do planowanego projektu. Trzeba zatem zastanowić się, jaki jest zamierzony cel, jakie właściwości powinna mieć wykonana rzecz oraz kto będzie jej używać.

Na ciepłe ubrania, czapki i szaliki najlepiej nadaje się wełna (różne odmiany), wełna z domieszkami, bambus oraz bawełna z domieszkami. W przypadku letnich elementów garderoby, takich jak bluzki czy sukienki, znakomicie sprawdzi się len, bawełna, bambus oraz wiskoza. Wszystkie te przędze mogą zawierać domieszki innych materiałów. Wykonując ozdoby do domu, warto sięgnąć po poliester, akryl, bawełnę i bambus. Na szale, chusty i apaszki pasuje jedwab, bawełna i wełna merynosów. Do tworzenia serwetek najlepiej nadają się kordonki takie jak kordonek Stokrotka albo kordonek Maxi. Zabawki dla dzieci i akcesoria dziecięce warto wykonać z bawełny, bambusa, mikrofibry i sporadycznie z akrylu (przyciąga kurz).

Gdzie kupić tanie włóczki o różnym przeznaczeniu? Na stronie https://centrumwloczek.pl sprawdzisz, czy w Twojej okolicy działa dobry sklep z włóczkami albo znajdziesz miejsca sprzedające materiały dla hobbystów w internecie.

Grubość włóczki i oznaczenia splotów

Kolejnym parametrem ważnym przy wyborze włóczki jest jej grubość. Decyduje ona o cechach i wyglądzie robótki oraz o tym, czy nić pasuje do określonych drutów lub szydełka. Aby określić grubość włóczki, trzeba kierować się wagą motka i długością nici. Pomocna może być też informacja o grubości zalecanych drutów. Wybierając włóczkę, warto zwrócić też uwagę na rodzaj splotu jej pasm. Ma to znaczenie dla wyglądu dzianiny oraz jej faktury. Mocno skręcone włóczki fają wyrazistszy wzór i ciasną strukturę robótki. Te o luźnym skręcie dają luźniejszą strukturę i słabiej widoczny wzór. Niektóre z nici mają specjalny splot pozwalający uzyskać konkretną fakturę. Są to np. włóczki bouncle.

Rodzaj akcesoriów, do których pasuje

Nici muszą współpracować z narzędziami wykorzystywanymi do pracy. Kupując włóczkę, należy więc dopasować ją do używanych akcesoriów. Inne modele nadają się do robienia na drutach, a inne na szydełku. Do rodzaju i wielkości akcesoriów trzeba dopasować też grubość włóczki. Dzięki temu uda się z nimi bezproblemowo pracować. Co ciekawe, niektóre modele nie wymagają użycia żadnych akcesoriów. Przykładem może być włóczka Puffy - miękka i o pętelkowej budowie. Aby z nią pracować, nie potrzeba szydełka ani drutów. Wystarczą dłonie, by tworzyć fantazyjne koce, poduszki i inne ozdoby.

Jak wybrać odpowiednią włóczkę, kiedy jeszcze nic się o nich nie wie? Z pewnością to bardzo trudne zadanie. Na szczęście dzięki powyższemu poradnikowi kupno odpowiedniego motka okaże się prostsze. Pamiętając o opisanych parametrach, odwiedzając sklep z włóczkami, uda się dokonać właściwego wyboru i cieszyć się z efektów pracy.

WP, źródło: Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj