Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Kultura i rozrywka

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Scena Dla Młodych - Marek Matuszczak

Redakcja, 10.01.2017, 21:25

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Cykl koncertów Scena Dla Młodych wkroczył w rok 2017 bardzo mocno i zdcydowanie, a to za sprawą recitalu fortepianowego pana Marka Matuszczaka, który odbył się 9 stycznia 2017r.

← REKLAMA

Podczas ponad godzinnego koncertu artysta - na co dzień nauczyciel w sieradzkiej szkole muzycznej - uraczył publiczność nieczęsto wykonywanymi dziełami. Twórczość Babajanyana czy Čiurlionisa jest praktycznie nieznana polskim melomanom. A to wielka szkoda, gdyż cykl pejzaży MORZE wspomnianego Čiurlionisa jest znakomitą komozycją, a w wykonanie pana Marka Matuszczaka - bardzo sugestywne - przeniosło słuchaczy wprost nad brzeg morza - na uszach czuć było bryzę nut powiewającą ze sceny. Usłyszeliśmy również utwory Debussyego, Rachmaninowa i Szostakowicza.

W utworach tych wykonawca pokazał szeroki wachlarz umiejętności pianistycznych. Utwory wymagały również dużego zaangażowania emocjonalnego, niekiedy dramatycznego, melancholijnego. Pojawiły się również dzieła impresjonistyczne, obrazowe, wręcz mroczne. Nie brakowało także ironii i sarkazmu zwłaszcza w szczególnie lubianych przez pana Marka Matuszczaka kompozycjach Szostakowicza. Wykonana podczas koncertu Sonata op. 12 nr 1 jest dziełem niezwykle trudnym od strony technicznej i niewielu pianistów ma ten utwór w swoim repertuarze. A tak pan Matuszczak wyraża się o swoim ulubionym kompozytorze i jego dziele: Twórczość Szostakowicza jest mi bardzo bliska. Podobnie jak kompozytor mam zamiłowania do dysonansowych brzmień oraz lubię utwory o groteskowym, nieco ironicznym charakterze, a czasami lirycznym, mrocznym, chłodnym wręcz klimacie. Kompozytor w tym utworze (Sonata op. 12 nr 1 ) odszedł od typowo klasyczno - romantycznej pianistyki, a fortepian potraktował niemal perkusyjnie. Dzieło to ogólnie w tamtych latach bulwersowało słuchaczy, niewielu potrafiło je docenić i zrozumieć.

Leonid Nikołajew z ironią mówił "czyż można to nazwać sonatą na fortepian ? Nie to raczej sonata na metronom z towarzyszeniem fortepianu". Z kolei Szebalin pisał: "znakomita i imponująca faktura fortepianowa zdecydowanie odróżnia sonatę od wielu quasi fortepianowych utworów, niestety tak częstych w ostatnich latach. Pewną suchość melodii, harmoniczną ostrość słabą wyrazistość formy rekompensuje różnorodność dynamiki i młodzieńcze uniesienie, które znajduje swój wyraz w pełnym kontrastów zmianach ruchu i w bujnym rozmachu szybkich części Sonaty". Szostakowicz po raz pierwszy wykonał ją 12.12.1926r. w Leningradzie. Utwór ten ukazał nowe oblicze kompozytora, gdyż całkowicie zerwał w nim z tonalnością i stereotypowym schematem formalnym sonaty. W pełni zasłużone owacje po koncercie spotkały się z odpowiedzią artysty, który na bis wykonał 2 Preludia op. 34 Szostakowicza. Koncert prowadziła pani Zofia Urbańska, która w bardzo sympatyczny sposób przybliżyła sylwetki nieznznych kompozytorów. Przytoczyła wiele ciekawostek z ich życia oraz opowiedziała o utworach prezentowanych przez pana Marka Matuszczaka.

M.K., źródło: Sławomir Cieślak

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj