Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Klonowa

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Afrykański pomór świń. Realne zagrożenie?

Redakcja, 16.09.2016, 19:21

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Sieradzu zorganizowało robocze spotkanie z powiatowym lekarzem weterynarii Leszkiem Przewłockim, poświęcone zagrożeniu afrykańskim pomorem świń (ASF).

← REKLAMA

Adresatami spotkania byli pracownicy urzędów gmin powiatu sieradzkiego, zajmujący się zarządzaniem kryzysowym oraz mający w zakresie obowiązków sprawy związane z rolnictwem. Spotkanie otworzył wicestarosta sieradzki Marek Kanicki.

- Amerykański pomór świń to niezwykle groźna, nieuleczalna choroba wirusowa, charakteryzująca się 100-procentową śmiertelnością. Podlega ona obowiązkowi urzędowego zwalczania. Na szczęście ASF nie dotyczy ona, organizm ludzki nie jest wrażliwy na jej wirus - mówi Leszek Przewłocki. Zwalczanie to polega tylko na wybiciu wszystkich świń w zakażonym stadzie i na ich utylizacji, nie istnieje coś takiego jak leczenie afrykańskiego pomoru świń.

W Polsce choroba ASF dotychczas wystąpiła w północno-wschodniej części kraju. W 2016 roku nastąpił wzrost liczby jej ognisk. O ile w 2014 były tylko dwa takie ogniska (dziewięć świń), a w 2015 jedno (siedem sztuk), o tyle w 2016 odnotowano już 17 ognisk ASF (261 świń).

- Niepokojący jest brak zrozumienia problemu i niedocenianie zagrożenia, przede wszystkim przez hodowców świń. Powszechne jest lekceważenie podstawowych zasad bioasekuracji. Nie docenia się ogromu strat ekonomicznych, do jakich może doprowadzić rozprzestrzenianie się ASF w naszym kraju. Wszystkie ogniska tej choroby w latach 2014 i 2015 wystąpiły w małych chlewniach przyzagrodowych, w których nie przestrzegano żadnych zasad bioasekuracji - wyjaśnia powiatowy lekarz weterynarii.

W związku z pojawieniem się ognisk ASF, budżet państwa ponosi ogromne straty finansowe. Koszty związane z likwidacją ogniska afrykańskiego pomoru świń w stadzie liczącym 40 sztuk to około 720 tys. zł. W stadzie 20 tys. świń wzrastają one do ogromnej kwoty 15 mln zł.
Najważniejsze jest więc możliwie najszybsze wykrycie wirusa i podjęcie działań zapobiegawczych. Za ochronę stada przed chorobą odpowiada jego właściciel.

M.Sz, źródło: mat. Starostwa Powiatowego w Sieradzu (T.O.)

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj