Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Historia

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Redakcja, 02.08.2018, 22:05

Sieradzanie uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie, obchody miały miejsce pod pomnikiem poświęconemu Niezwyciężonemu Miastu Warszawie.

← REKLAMA

Na ul. Powstańców Warszawy pojawiły się nie tylko władze Miasta, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, mieszkańcy ale także kombatanci z Haliną Kolińską na czele. Sieradzanka brała czynny udział w walkach powstańczych w 1944 r.

- Życzę wszystkim, szczególnie młodemu pokoleniu, żeby nigdy nie musiało przeżywać tego, co my przeżyliśmy w tamtych czasach - mówiła kombatantka, która od uczestników 28. Ogólnopolskiego Biegu Powstania Warszawskiego otrzymała medal za udział w biegu.

- Jesteśmy tutaj, bo pamiętamy. Pamiętamy, bo nie możemy zapomnieć o kobietach, mężczyznach i dzieciach walczących przez 63 dni. Ani o tych wszystkich mieszkańcach stolicy, którzy w sierpniu i wrześniu 1944 trwali w stolicy będąc świadkiem chwały powstania, ale i też tych wszystkich okropności jakie Niemcy zgotowali warszawiakom. Chcemy pamiętać o tych, którzy walczyli z karabinem w ręku; o sanitariuszkach, które z narażeniem życia niosły pomoc warszawiakom; o kilku czy kilkunastoletnich posłańcach, którzy zapewniali łączność walczącym oddziałom i o tych wszystkich, którzy chowając się po piwnicach w zrujnowanych kamienicach przed śmiercią trwali w patriotyzmie i wierze w Polskę - przemawiał wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak.

Zwieńczeniem sieradzkich obchodów był koncert kapeli podwórkowej Pożarniki działającej przy OSP Sieradz-Woźniki, która wykonała powstańcze pieśni.

O godz. 17.00 w mieście, dokładnie w momencie godziny "W" zawyły także syreny.

Fot. UM Sieradz

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj