Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Historia

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Pamięć o sieradzkich zakładnikach trwa

Redakcja, 17.11.2017, 14:34

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Mieszkańcy, harcerze, a także przedstawiciele władz miasta, powiatu i instytucji uczcili pamięć zamordowanych sieradzan 14 listopada 1939 roku.

← REKLAMA

Rozstrzelanie 20 przedstawicieli elity przedwojennego Sieradza jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Sieradza. Wówczas na cmentarzu żydowskim Niemcy rozstrzelali wcześniej aresztowanych 20 mieszkańców Sieradza. Byli wśród nich nauczyciele, księża, urzędnicy.

Miejscem kaźni był cmentarz żydowski (przy dzisiejszej ul. Zakładników). To tu zgrupowano Żydów do kopania głębokiego dołu. W tym czasie w więzieniu trwał apel, podczas którego wyselekcjonowano więźniów do rozstrzelania. Załadowano ich na ciężarówkę, mówiąc, że są wywożeni do pracy (źródło: J. Pietrzykowski, "Walka i męczeństwo", Warszawa 1981).

Gdy dotarli na cmentarz podprowadzono ich do krawędzi dołu. Strzałów z bliskiej odległości w potylicę dokonywał osobiście Kurt Abramowski. Po jej zakończeniu nakazano Żydom ułożenie zwłok i zasypanie dołu.

To właśnie te tragiczne wydarzenia zachowują w pamięci sieradzcy harcerze, którzy zorganizowali uroczystości na cmentarzu parafialnym w Sieradzu. Na grobie zakładników pojawiły się wiązanki złożone m.in. przez wicestarostę sieradzkiego Marka Kanickiego, wiceprezydenta Sieradza Rafała Matysiaka i potomków rozstrzelanych osób. Wartę przy grobie pełnili harcerze Hufca Sieradz, którego patronem są właśnie sieradzcy zakładnicy.

Wieczór zakończył się koncertem muzycznym w wykonaniu wokalistów z Koła Wokalnego Klubu 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Organizatorami uroczystości oprócz ZHP Sieradz byli Towarzystwo Przyjaciół Sieradza, Powiatowa Biblioteka Publiczna.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj