Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Historia

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

32 lata temu... (8)

Redakcja, 27.01.2013, 17:00

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 11 komentarzy
11

Zimno w mieszkaniach, prohibicja, w sklepach branży metalowej brak m.in. nypli i kolanek, a partia zajęta jest sobą. Dowiemy się też, dlaczego dziewczętom cierpła skóra na myśl o kąpieli na stancji. Tak, tak - cofamy się do stycznia 1981 roku!

← REKLAMA

W styczniu 1981 r. obchodzono 36. rocznicę wyzwolenia Sieradza spod okupacji niemieckiej. Uroczystości były dość bogate, gdyż w odzyskaniu wolności pomagał nam kraj, do którego żywiliśmy wdzięczność oraz z którym przyjaźń zapisana została także w obowiązującej wówczas Konstytucji PRL. W jednym z wydań "Nad Wartą" znaleźć można opis wyzwolenia Sieradza - napisany naturalnie tak, aby nie wspominać o trudnych faktach historycznych mogących przeszkadzać w kultywowaniu tejże przyjaźni.

Gminna organizacja partyjna w Sieradzu skupia 29 POP - czytamy we wstępie kolejnego artykułu. Nie każdy dziś potrafi rozwinąć ten skrót oznaczający Podstawową Organizację Partyjną, czyli najmniejszą strukturę organizacyjną rządzącej wówczas partii. Tuż przed IX Nadzwyczajnym Zjazdem PZPR zwołanym z powodu olbrzymiego niezadowolenia społeczeństwa, które zresztą przyczyniło się m.in. do powstania w 1980 r. NSZZ "Solidarność", działacze partyjni dokonywali rozrachunku z przeszłością, by rozpocząć odnowę. W artykule można przeczytać, jakie bolączki trapiły wsie położone na obrzeżach ówczesnego miasta wojewódzkiego. Dziennikarz jednak uspokaja czytelników, bowiem dyskusje na przedzjazdowych zebraniach świadczą jednak, że członkowie partii zrozumieli i to, iż szybkość postępowania socjalistycznej odnowy zależy także od nich.

Tymczasem trwała sroga styczniowa zima 1981 r. Czy fakt nadejścia zimy jest dla wszystkich tak olbrzymim zaskoczeniem, że nie można się do niej przyzwoicie przygotować? - grzmi dziennikarz lokalnej gazety. I tu zaskoczenie, bowiem nie chodzi o nieodśnieżone drogi, tylko o to, że w nowiutkich blokach na osiedlu Jaworowym jest... zimno!

W Sieradzu [...] mieszka na stancjach 170 uczniów. Uznano, że to spora grupa, dziennikarka postanowiła więc odwiedzić kilku jej przedstawicieli, by opowiedzieć czytelnikom o życiu młodzieży uczącej się. I tak na przykład uczennice szkoły medycznej, by wyjść do teatru lub do kina, musiały otrzymać zgodę właściciela stancji oraz wpisywać się w specjalny szkolny zeszyt. Ale na szczęście bez problemów można było w czasie wolnym wychodzić na spacer celem korzystania ze świeżego powietrza.

Na koniec dywagacje dziennikarza na temat alkoholu. Wychodząc naprzeciw postulatom wielu radnych, Wojewódzka Rada Narodowa wydała zarządzenie, na podstawie którego sprzedaż alkoholu powyżej 4,5 proc. może odbywać się tylko w godzinach od 14. A wszystko dlatego, bo alkoholizm jest już w naszym kraju plagą społeczną!

Serdecznie dziękujemy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu za udostępnienie zbiorów. Prezentowane wycinki pochodzą z gazety "Nad Wartą" (styczeń 1981) - wówczas ukazującego się w regionie tygodnika Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Uwaga konkurs!

Na zdjęciu w naszej fotogalerii do tego artykułu przedstawiono relację z uroczystości pod Pomnikiem Wdzięczności z okazji 36. rocznicy wyzwolenia Sieradza. No właśnie - gdzie znajdował się ów pomnik i co jest teraz na jego miejscu? Kto pierwszy udzieli odpowiedzi na to pytanie, otrzyma od nas trzymiesięczną licencję na antywirusa ESET. Prawidłową odpowiedź prosimy wpisać jako komentarz pod artykułem (nagradzamy tylko pierwsze poprawne rozwiązanie podane z zarejestrowanego konta).

Zobacz także: Część 7. cyklu, cały cykl "Lata 80."

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (11)

 • Zobacz profil użytkownika darkangel
  darkangel, 27.01.2013, 17:15
  Pomnik znajdował się u zbiegu ulic Kościuszki i Żwirki Wigury obecnie jest tam pomnik Józefa Piłsudskiego
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • Zobacz profil użytkownika darkangel
   darkangel, 27.01.2013, 17:17
   PS. stare alejki :)
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
  • ~gość_1666 (IP: *.*.184.195), 27.01.2013, 17:31
   W tle widać nawet SP 1! W Sieradzu jest też dużo innych przykładów przemianowania pomników.
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
  • Zobacz profil użytkownika jk
   Redaktor
   jk, 27.01.2013, 19:21
   Tak jest, nagrodę wyślę za chwilę pocztą elektroniczną! : )
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_1666 (IP: *.*.184.195), 27.01.2013, 17:38
  Nad Wartą z lat '80 pamiętam doskonale - kupowało się je co tydzień, mimo że tego się nie dało czytać. Młodzi pewnie zapytają to po co kupować? Odpowiedż jest banalna, bo papier toaletowy był trudno dostępny.
  +2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_1666 (IP: *.*.184.195), 27.01.2013, 17:42
   A ponieważ wiem, że Redakcja nie przepada (i zresztą słusznie) za pewnym redaktorem, który wsławił się ojczyźnie ludowej gorącymi patriotycznymi tekstami o partii, to polecam jeszcze znaleznie gdzieś w archiwach bibliotek gazety codziennej Głos Robotniczy. Tam znajdziecie lepsze smaczki! ;-)
   +2
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_1667 (IP: *.*.171.74), 27.01.2013, 17:48
  Czytałem kiedyś w internecie, że rosjanie, którzy są pochowani na cmentarzu przy Wojska Polskiego zginęli w nietypowy sposób. Po wkroczeniu do Sieradza dokonywali typowej dla tych wojsk grabieży, a jak dostali się do gorzelni, w której Niemcy zostawili ogromny kocioł pełen spirytusu, to kilku z nich się w nim utopiło. Ale pochowano ich w Sieradzu jako bohatersko poległych. Czy ktoś może potwierdzić te informacje??
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_1342 (IP: *.*.87.13), 27.01.2013, 20:09
  Sowieci nie wyzwolili Polski tylko zniewolili przez kolejne 45lat!!!!
  Jacy bohaterzy??? Jak wkroczyli to odejść nie mogli tak im się spodobało!!!
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • Zobacz profil użytkownika Sebastian
   Sebastian, 28.01.2013, 12:19
   Bardzo mądrze osoba wyżej mówi, przez tę czerwoną chołotę do tej pory nasz kraj się podnieść nie może. Wystarczy spojrzeć na Niemcy wschodnie które przy tak wielkiej gospodarce dopiero parę lat temu dorównały części zachodniej. A przy naszym biednym kraju i obecnych partiach obieranych(PO PiS PSL) nie ma szans na wydostanie się z tego dołka
   +1
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_1367 (IP: *.*.33.203), 28.01.2013, 10:53
  AD zdjęcia nr 3.
  Takie skrzynki na liczniki są po tylu latach nadal w blokach .
  Zamkniete na zwykły zamek do skrzynek elektrycznych który można otworzyć czymkolwiek.
  Przez tyle lat nikt nie wysilił sie żeby je zabezpieczyć.
  Dopiero jak któryś dzieciak wetknie reke w przewody i zginie to sie wielkie larum zrobi dopiero.
  -1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_1342 (IP: *.*.118.60), 29.01.2013, 08:51
  Z jednej niewoli do drugiej!!!
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj