Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / gmina Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Zabytkowy ZIŁ pod Sieradzem

Redakcja, 10.12.2018, 03:00

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Rejon GDDKiA w Sieradzu ma nową wizytówkę. Stanął przed nią odrestaurowany 50-letni pług wirnikowy. Tym samym od niechybnego finału w piecu hutniczym został uratowany kolejny zabytek drogownictwa.

← REKLAMA

Maszyna wyprodukowana w 1968 roku służyła na drogach regionu sieradzkiego. Walczyła ze skutkami najcięższych zim, jakie w tamtych latach były na porządku dziennym. Pług wirnikowy był w stanie przebijać się nawet przez kilkumetrowe zaspy śnieżne. Najbardziej doświadczeni drogowcy zgodnie uważają, że współczesne odpowiedniki nie byłyby w stanie wykonywać takich zadań.

Konstrukcja pojazdu powstała w latach 50. ubiegłego wieku. Za bazę posłużyła wojskowa ciężarówka ZIŁ 157 z napędem na wszystkie koła (6x6). Z samochodu usunięto oryginalny benzynowy silnik dolnozaworowy, w jego miejsce zainstalowano specjalnie opracowaną skrzynię rozdzielczą, która przenosi napęd zarówno na koła samochodu, jaki porusza wirnik odśnieżający. Jednostkę napędową poruszającą całość - potężny 6 cylindrowy silnik diesla o pojemności blisko 20 litrów - zaadaptowano z czołgu pływającego PT-76 i zamontowano w miejscu skrzyni ładunkowej.

Tak powstał prosty, niezawodny, skuteczny i wyjątkowo trwały pojazd do walki z zaspami, mimo że od operatora wymagał dużego wysiłku fizycznego (pierwsze egzemplarze nie miały np. wspomagania układu kierowniczego). O jego niezawodności świadczy fakt, że na miejsce ekspozycji wjechał o własnych siłach, choć nie przechodził generalnego remontu, a jedynie zewnętrzny lifting! Teraz będzie swoistą wizytówką rejonu sieradzkiego GDDKiA i punktem orientacyjnym w terenie.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj