Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / gmina Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Mieszkańcy Chałupek bez wody

Redakcja, 29.09.2013, 17:48

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 8 komentarzy
8

Chałupki, to niewielka wieś w gminie Sieradz położona zaledwie 3 km od drogi krajowej nr 12/14. Jednak mimo XXI wieku mieszkańcy tej miejscowości w swych domach nie mają nadal bieżącej wody.

← REKLAMA

Część mieszkańców wsi Chałupki posiada studnie głębinowe, ale w wodzie jest bardzo dużo żelaza i nie nadaje się ona do bezpośredniego spożycia. Taką wodę można wykorzystywać do prac domowych po tym, jak odstoi pewien czas w beczkach.

- Po kilku dniach woda nadaje się do zmywania, można się wykąpać - mówi Jadwiga Matusiak. - Jak syn przyjeżdża z Łodzi, to przywozi nam wodę albo kupujemy wodę w pięciolitrowych butelkach - tłumaczy.

O trudach życia bez bieżącej wody mówił nam też inny mieszkaniec Chałupek oraz sołtys wsi.

Jak powiedział na Jan Hankiewicz z urzędu gminy, problem ten jest znany i co jakiś czas organizowane są spotkania z mieszkańcami, na których mówi się o próbach jego rozwiązania. - Istnieje możliwość stworzenia 20 indywidualnych studni głębinowych do 30 metrów i razem z tym odwiertem będziemy musieli wybudować oczyszczalnię ścieków w każdej posesji. Myślę, że ten problem zostanie rozwiązany, niemniej jednak rozważamy możliwość wykonania takiej pilotażowej studni, odwiert badania wody, żeby uściślić jaki rodzaj urządzeń trzeba kupić, aby te studnie mogły funkcjonować - wyjaśnia Jan Hankiewicz.

Budowa studni zostanie sfinansowana z kredytu, jaki gmina chce zaciągnąć na ten cel. Najłatwiej byłoby "podłączyć" wieś do sieci miejskiej, ale między poszczególnymi budynkami jest duża odległość. Poza tym prognozowane jest zbyt małe zużycie wody, przez co zalegająca ciecz w rurach trafiałaby do domów w pogorszonej jakości.

- W domostwach wraz ze studniami będą małe stacje uzdatniania wody tak, aby woda była najwyższej jakości - dodał Jan Hankiewicz. Jak dodaje urzędnik, wszystko jest na dobrej drodze, by woda popłynęła w kranach mieszkańców Chałupek w przyszłym roku.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (8)

 • ~gość_4042 (IP: *.*.254.85), 29.09.2013, 18:48
  oj tam, oj tam - psujecie gminie reputacje!! nie po to wójt Kaźmierczak otwierał takie piękne boisko i drogę w (swojej) wsi Chojne, żeby teraz mu pisać o jakiejś wiosce, którą powinna dawno Warta zalać (i nie było by problemu) ;)
  -2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_4068 (IP: *.*.180.78), 03.10.2013, 12:40
   prawdziwy debil z tego ,który pisze o wysiedleniu i zalaniu takich małych wsi jak Chałupki,a na pana wójta głosują również takie małe miejscowości jak ta o której tu mowa więc powinien dbać również o ich interesy nie tylko o Chojne,gdzie przyczynił się do budowy Orlika,sali gimnastycznej ,ulicy środkowej i obecnie chodników
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_4044 (IP: *.*.183.84), 29.09.2013, 19:51
  Takie wsie powinni wysiedlać. Mija się to z celem, a tym bardziej jak ludzie się w takiej wsi budują w odległościach większych nawet niż 1 km. Jak mają problem to niech do innej wsi się przeprowadzą, bądź niech mają studnie głębinowe z pompami wody i najwyżej by wywozili nieczystości. Tak czy siak, koszty są duże. Więc lepiej, jak kupują do picia tą wodę z baniaków 5-litrowych. Mamy XXI wiek, ale jeśli ludzie myślą o dwa wieki wstecz, to jest ich wina, a nie gminy...
  -3
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_4100 (IP: *.*.147.40), 06.10.2013, 19:35
   Zadaniem gminy jest zapewnienie swoim mieszkańcom podstawowe warunki do życia wodę do picia i drogę Jeżeli gmina nie jest w stanie tego zapewnić to po co jest gmina a może pracowników gminy pozmieniać może inni będa bardziej dbali o swoich mieszkańców. Nie ma rzeczy niemożliwych
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_4045 (IP: *.*.205.159), 29.09.2013, 20:07
  Was też bym zalał albo wysiedlił tyko gdzie taki deb..... wysadzić pewnie w kosmos, pustaki jedne
  +4
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_4046 (IP: *.*.96.149), 29.09.2013, 21:26
  haha zapraszamy do Męki na
  Torową
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_4065 (IP: *.*.197.169), 02.10.2013, 23:06
  brak słów na te komentarze,zalać czy wysiedlić debilizm normalnie
  -1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_4098 (IP: *.*.254.229), 06.10.2013, 18:41
  XXI wiek a ludzie wody nie mają takie rzeczy to tylko w Polsce he he
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj