Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Edukacja

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Smog - czym jest i czym nam grozi długotrwała ekspozycja na niego?

Redakcja, 05.02.2018, 14:20

Z roku na rok coraz częściej słyszymy o smogu i zagrożeniach z nim związanych. Jeśli chodzi o smog, Warszawa, Kraków i Katowice to trzy polskie miasta, które najbardziej nam się z nim kojarzą. I rzeczywiście, wielkie polskie miasta, oprócz dużych możliwości, dają nam także bonus w postaci najbardziej zanieczyszczonego powietrza. Czym jest smog, jakie niebezpieczeństwa się z nim wiążą oraz dlaczego tak ważne jest regularne monitorowanie jego poziomu?

← REKLAMA

Smog - czym jest i jakie są jego rodzaje?

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które polega na występowaniu w tym samym czasie dużego zanieczyszczenia powietrza oraz bezwietrznej, wyżowej pogody, która sprzyja formowaniu się mgły. Z powodu braku wiatru, który mógłby rozproszyć zanieczyszczoną mgłę, smog zalega w postaci gęstej chmury w jednym miejscu, przez co stwarza zagrożenie dla organizmu ludzkiego.

Wyróżniamy dwa rodzaje smogu:

  • smog londyński (siarkowy) - występuje głównie w umiarkowanej strefie klimatycznej w okresie od listopada do stycznia. W jego skład wchodzą takie związki, jak: dwutlenek siarki, tlenki azotu i węgla, sadza oraz pyły.
  • smog typu Los Angeles (fotochemiczny) - tworzy się głównie w strefach subtropikalnych w miesiącach letnich. Składa się z tlenków węgla i azotu oraz węglowodorów, które następnie ulegają reakcjom fotochemicznym przekształcając się np. w ozon.

Ze względu na położenie geograficzne, na terenie Polski mamy głównie do czynienia ze smogiem londyńskim. Warto jednak wiedzieć, że smog fotochemiczny również "gości" w naszym kraju. W miesiącach letnich smog w Warszawie to bowiem smog typu Los Angeles. Tworzy się on głównie ze spalin samochodowych, które pod wpływem promieni słonecznych przekształcają się w ozon.

Jakie zagrożenia dla naszego zdrowia wiążą się ze smogiem?

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży oraz ludzi, którzy cierpią na choroby układu oddechowego. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, z powodu zanieczyszczonego powietrza co roku umiera aż 6,5 mln ludzi z całego świata. Statystyki te nie omijają także Polski, w której co roku smog zabija ok. 50 tys. osób rocznie. W samej Warszawie smog co roku pozbawia życia ok. 3 tys. jej mieszkańców.

Często mówi się także, smog jest bardziej niebezpieczny niż dym papierosowy i rzeczywiście, jest w tym dużo prawdy. Mimo tego, że zawiera on w sobie niższe stężenie szkodliwych substancji niż dym papierosowy, to jego główne niebezpieczeństwo tkwi w długotrwałej ekspozycji. W końcu, aby żyć musimy oddychać. Jeśli z kolei do naszych płuc regularnie trafia zanieczyszczone powietrze, smog może być bardziej szkodliwy dla naszego organizmu niż palenie tytoniu.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa także ryzyko zachorowania na raka, wystąpienia zawału i udaru mózgu oraz chorób układu oddechowego. Udowodniono naukowo, że dzieci kobiet, które w ciąży oddychały złej jakości powietrzem, rodzą się mniejsze, są bardziej narażone na zaburzenia rozwojowe oraz mogą mieć niższy iloraz inteligencji. Istnieją również dane, które wskazują na związki smogu z podwyższonym ryzykiem zachorowania na autyzm, cukrzycę oraz demencję.

Smog Warszawa - jak być na bieżąco z danymi pomiarowymi?

Jak widać, smog jest bardzo niebezpieczny. Aby móc się przed nim skutecznie chronić, należy jednak wiedzieć, kiedy występuje on w naszej okolicy. Jest to możliwe dzięki sieci sensorów rozmieszczonych w większości polskich miast, w tym także w stolicy. Możemy na przykład sprawdzić zanieczyszczenie powietrza i smog w Warszawie z Airly. Znajdziemy tam codziennie najświeższe dane o poziomie zanieczyszczenia powietrza, która to wiedza pozwoli lepiej chronić się przed negatywnym oddziaływaniem smogu na nasz organizm.

Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj