Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Burzenin / Edukacja

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Marta Chojnacka mistrzynią powiatu sieradzkiego

Redakcja, 24.05.2017, 15:36

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Udanie zaprezentowała się Marta Chojnacka z Gimnazjum w Błaszkach w 3. edycji Festiwalu Historycznego Tradycja i Pamięć, która była bezkonkurencyjna w naszym powiecie. Wielki finał miał miejsce minioną sobotę w pałacu w Walewicach.

← REKLAMA

Tegoroczne zmagania upłynęły po hasłem "Okres napoleoński, a sprawa polska na tle epoki".

- Nieprzypadkowo spotykamy się w tym niezwykłym miejscu - powiedział Grzegorz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poseł na Sejm RP, honorowy patron Festiwalu. - To tutaj znajdowała się rodzinna posiadłość Marii Walewskiej, która w 1810 r. urodziła Napoleonowi syna.


Rywalizacja w tym roku była wyjątkowa za sprawą patronatu Ambasady Francji w Polsce. Placówkę dyplomatyczną reprezentował podczas wielkiego finału pułkownik Roland Delawarde, attaché obrony.


- To naprawdę wyjątkowe, że w polskim hymnie zawarte jest nazwisko Bonaparte - powiedział pułkownik. - Nasze kraje łączą szczególne relacje, warto wspomnieć, że Polska jest jedynym krajem europejskim, z którym Francja nigdy nie była w stanie wojny.


Zmagania tradycyjnie składały się z dwóch etapów: najpierw trzeba było przygotować pracę literacką (szkoły ponadgimnazjalne) lub prezentację multimedialną (gimnazja), a następnie najlepsi podczas finału rywalizowali w turnieju wiedzy.
W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwycięzcą turnieju została Małgorzata Parzniewska z LZK we Włocławku, która w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Francji.
W rywalizacji gimnazjów przepustkę do Strasburga wygrał Konrad Sarnowski z Samorządowego Zespołu Placówek Oświatowych w Chodczu. Natomiast mistrzynią powiatu sieradzkiego została Marta Chojnacka (Gimnazjum w Błaszkach).
Dodatkową atrakcją dla uczestników finału był pokaz strojów z epoki grupy rekonstrukcyjnej Tomasza Fijałkowskiego, zwiedzanie miejscowego kompleksu i krótki wykład historyczny autorstwa Zbigniewa Zagajewskiego.
Honorowy patronat nad 3. Edycją Festiwalu Historycznego sprawowało Kuratorium Oświaty w Łodzi, a organizatorem było Stowarzyszenie "Tradycja i Pamięć". Kolejna, czwarta już edycja wystartuje jesienią. Szerzej: http://festiwalhistoryczny.pl/

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj