Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Brąszewice

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Miasto przegrało proces

Redakcja, 28.02.2012, 18:13

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 2 komentarze
2

Dziś sąd wydał wyrok w sprawie umów zawartych przez miasto Sieradz ze schroniskiem zwierząt w Wojtyszkach.

← REKLAMA

O procesie, jaki miastu Sieradz oraz schronisku w Wojtyszkach (gm. Brąszewice) wytoczyło Stowarzyszenie Obrona Zwierząt z Jędrzejowa, informowaliśmy 6 grudnia 2011 roku. Organizacja ta zarzuca obu podmiotom zawarcie według niej niezgodnej z prawem umowy, na podstawie której miasto mogło sprzedawać bezpańskie psy schwytane na terenie gminy miejskiej Sieradz. W pozwie stowarzyszenie podnosiło, że miasto nie ma prawa sprzedaży psów innym podmiotom, gdyż nie jest ono właścicielem bezdomnych psów, a jedynie jest ich opiekunem.

Dzisiaj Sąd Okręgowy w Sieradzu przychylił się do argumentacji Stowarzyszenia Obrona Zwierząt. Sędzia Iwona Podwójniak uznała wszystkie umowy zawarte w dniu 3 marca 2011 r. między gminą Sieradz a Longinem Siemińskim, właścicielem opisywanego przez nas wielokrotnie schroniska w Wojtyszkach, za nieważne. Sąd zabronił również Longinowi Siemińskiemu zbywania przedmiotu zawartych umów.

Sędzia, uzasadniając wydany wyrok, przypominała, że stowarzyszenie ma prawo i obowiązek dbania o to, aby zwierzętom nie działa się krzywda, gdyż same zwierzęta nie mogą dbać o swoje prawa. - Ustawa o ochronie zwierząt nie przekazuje własności zwierząt na rzecz gminy i dlatego gmina nie może przenieść praw własności innemu podmiotowi, jeżeli sama nie posada tych praw - mówiła Iwona Podwójniak. Sam sposób zawarcia umowy był również w ocenie sądu nieprawidłowy.

- Miasto odwoła się od tego wyroku, gdyż podważa on samodzielność miasta. Nie może być tak, że jeżeli jest coś niedozwolone, to nie jest możliwe - powiedział nam prezydent Sieradza Jacek Walczak.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Obrona Zwierząt mówił nam, że ten wyrok pokazuje to, że gminy nie będą mogły zbywać praw do zwierząt na inne podmioty gospodarcze, bowiem to na nich ciąży ustawowy obowiązek zapewnienia opieki bezpańskim zwierzętom.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (2)

 • Zobacz profil użytkownika lekarz
  lekarz, 28.02.2012, 19:16
  No to Walczak dostał pstryk w nos, pięknie
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • Zobacz profil użytkownika fakir
  fakir, 28.02.2012, 21:48
  "Nie może być tak, że jeżeli jest coś niedozwolone, to nie jest możliwe - powiedział nam prezydent Sieradza Jacek Walczak" - chociaż raz powiedział prawdę... jest przecież zdolny do robienia wszystkiego niezgodnie z prawem!
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj