Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Błaszki / Historia

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Pamięci bohaterom Błaszek

Redakcja, 16.08.2016, 10:44

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

W 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej i 15. rocznicy odsłonięcia Pomnika "Bohaterom Tej Ziemi" w Błaszkach obchodzono święto Wojska Polskiego.

← REKLAMA

Uroczystości patriotyczno-religijne rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele św. Anny w Błaszkach, w intencji Ojczyzny, odprawioną przez ks. kan. Jerzego Mikołajewskiego. W nabożeństwie wziął udział burmistrz Błaszek Karol Rajewski, Rada Gminy i Miasta Błaszki na czele z jej przewodniczącą Agnieszką Bieńkowską, członkowie Młodzieżowej Rady Doradczej Burmistrza na czele z przewodniczącym Dominikiem Drzazgą, radni powiatowi na czele z sekretarzem Piotrem Świderskim, delegacje i poczty sztandarowe ze szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych, harcerze 44. Błaszkowskiej Drużyny Harcerskiej "Parasol", Dorota Więckowska - dyrektor biura poselskiego posła na Sejm RP Piotra Polaka, członkowie Komitetu Budowy Pomnika "Bohaterom Tej Ziemi" oraz licznie przybyli parafianie.

Po mszy św. pod pomnikiem "Bohaterom Tej Ziemi" miejscowa orkiestra dęta zagrała hymn narodowy. Wartę honorową pełnili żołnierze Wojska Polskiego oraz harcerze. Przemówienie wygłosiła Barabara Grabowska- przewodnicząca komitetu budowy pomnika, która nie kryła słów krytyki wobec poprzedniej władz, która nie tylko sprzeciwiała się jego postawieniu, ale i była przeciwna jego obecnej lokalizacji. Pani Grabowska opowiedziała o wygranej walce, której celem było upamiętnienie ludzi, którzy poświęcili swe życie ojczyźnie.
Burmistrz również wygłosił przemówienie okolicznościowe oraz złożył na ręce przewodniczącej komitetu bukiet kwiatów i podziękował członkom komitetu za ich postawę i walkę o wybudowanie pomnika.
Po krótkich przemówieniach odbył się Apel Pamięci i przybyłe delegacje złożyły kwiaty.

W uroczystościach wzięła udział również reprezentacja Szwadronu Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody zakończyły się uroczystym odprowadzeniem sztandarów na plac przed budynkiem dworca PKS w Błaszkach przez Komendanta Miejsko - Gminnego OSP RP w Błaszkach Andrzeja Grzelaka.

Przypomnijmy, że inicjatorem budowy Pomnika "Bohaterom Tej Ziemi" jest Patriotyczne Stowarzyszenie Miasta i Gminy Błaszki, ale idea budowy monumentu wychodzi poza stowarzyszenie - uzyskała akceptację mieszkańców Błaszek i okolicznych wiosek. 11 listopada 1998 roku na uroczystej sesji Rady Gminy i Miasta Błaszki stowarzyszenie zgłosiło pomysł budowania pomnika. Miał stanąć przed Błaszkowianką i upamiętniać z imienia i nazwiska tych żołnierzy, którzy z bronią w ręku, na przestrzeni wieków, stracili życie w obronie wolnej i niepodległej ojczyzny, a pochodzili stąd, z miasta i gminy Błaszki. Wiosną 1999 roku ukonstytuował się Komitet Budowy Pomnika, na którego czele stanęła Barbara Grabowska - przewodnicząca.

Rozpoczęła się długa procedura prawno- administracyjna dotycząca monumentu. Członkowie komitetu pomogli skomunalizować działkę przed Błaszkowianką i uzyskać pozytywną opinię konserwatora zabytków na wzniesienie monumentu oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Równolegle urządzane były kwesty, festyny, loterie fantowe, bale dobroczynne. Wydrukowane zostały koszulki z unikalnym emblematem Błaszkowianki i herbem miasta, wydane pocztówki związane z miastem oraz książka Wśród polskich pól przed laty autorstwa Marii Grodzickiej - ostatniej właścicielki Wrzącej. Wszystkie te przedsięwzięcia miały jeden cel - zdobycie środków na budowę pomnika.

W kwietniu 2000 roku ogłoszono konkurs na pomnik, któremu niemal od samego początku nadano nazwę "Bohaterom Tej Ziemi". W konkursie wzięło udział 9. artystów plastyków z całej Polski: Poznania, Łodzi, Skierniewic, Wałbrzycha, a także z Warty i Błaszek. Jednogłośnie członkowie Komitetu zdecydowali , że przed Błaszkowianką stanie pomnik autorstwa Jana Grodka, kierownika pracowni rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ich zdaniem, właśnie ten projekt idealnie upamiętnia patriotyczną ofiarę bohaterów z miasta i gminy Błaszki. Otwarty krąg krzyży i wyrastająca z niego postać kobiety z laurem w rękach, oraz nazwiska 119 bohaterów, to zasadnicze elementy projektu. Krąg krzyży, to krąg pamięci, który będzie się poszerzał i ma odniesienie do zwieńczenia pomnika, a jest nim postać kobiety.
W naszej kulturze wyraża ona najwynioślejsze uczucia i wartości. Symbolizuje też Madonnę, która cierpiała pod krzyżem poświęcając syna. Kobietę, która znakiem krzyża żegna syna wyruszającego na bój. Wyraża ona ponadto zwykłe ludzkie uczucia - ciepło, oddanie, poświęcenie.

11 listopada 2000 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod pomnikiem oraz msza święta i akademia. 10 stycznia 2001 roku wysłano całą dokumentację pomnika do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie z prośbą o weryfikację napisów inskrypcyjnych, które zostaną umieszczone na pomniku. Ci z kolei całą dokumentację przesłali do Wydziału Spraw Obywatelskich w Łodzi z prośbą o analizę i weryfikację listy nazwisk, która ma być umieszczona na Pomniku Bohaterów w Błaszkach. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w dniu święta Wojska Polskiego -15 sierpnia 2001 roku. Odsłonięcia dokonał 101 letni porucznik Józef Kuca, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Na uroczystość zaproszono przedstawicieli rodzin zamordowanych żołnierzy, jednostkę wojskową, przedstawicieli władz.
17 kwietnia 2005 roku odbyła się uroczystość, wmurowania urny z prochami oficerów i podchorążych, zamordowanych w Katyniu, po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj