Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Błaszki

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

II Marsz Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Błaszkach

Redakcja, 02.03.2016, 19:35

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 roku. Obchody tego święta odbywają się 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

← REKLAMA

W Błaszkach odbyła się lekcja historii i patriotyzmu. Wzięła w niej udział młodzież z Publicznego Gimnazjum w Błaszkach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Błaszkach, dzieci z klas V i IV szkoły podstawowej w Błaszkach oraz delegacje ze wszystkich szkół z gminy. Łącznie prawie 400 osób. Obchody rozpoczęto hymnem narodowym przed gmachem gimnazjum. Patriotyczny program artystyczny zaprezentowali uczniowie tejże szkoły. Lekcję historii poprowadził Piotr Rolirat, dyrektor Szkoły Podstawowej w Błaszkach. Miejsce obchodów jest nieprzypadkowe, w przyszłości powstanie tu pomnik poświęcony pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Po oficjalnym otwarciu obchodów spod gimnazjum w kierunku pomnika "Bohaterom Tej Ziemi" wyruszył pochód, w którym oprócz uczniów wzięli udział między innymi przedstawiciele władz gminnych, radni, harcerze, poczty sztandarowe szkół i Patriotycznego Stowarzyszenia Miasta i Gminy Błaszki. Orkiestra dęta zagrała narodowe utwory nadając patriotyczną atmosferę. Pod pomnikiem "Bohaterom Tej Ziemi" kwiaty złożył burmistrz Karol Rajewski. Znicze zapalili członkowie Młodzieżowej Rady Doradczej Burmistrza. Razem oddali hołd ofiarom walk o wolność ojczyzny. Spod pomnika uczestnicy przemaszerowali do kościoła św. Anny w Błaszkach, gdzie odprawiona została msza św. w intencji "Żołnierzy Wyklętych oraz ofiar terroru komunistycznego. Był to już II Marsz Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Błaszkach.

Mianem "Żołnierzy Wyklętych" określa się żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy w latach 1944-1963 stawiali opór sowietyzacji ojczyzny. Większość członków podziemia to byli żołnierze AK oraz patrioci, którzy nie zgadzali się na podporządkowanie wobec ZSRR. Historycy szacują, iż łączna liczba członków podziemia to 120-180 tysięcy. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. W walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj