Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Błaszki

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Kradną kostkę brukową, niszczą znaki

Redakcja, 29.01.2016, 12:02

Czytelnicy zamieścili 2 komentarze
2

Wyrwana z chodnika kostka brukowa, powyciągane z ziemi lub ścięte znaki drogowe, ukradzione łańcuchy odgradzające jezdnię od chodnika - to najczęstsze szkody na drogach powiatowych, powodowane przez wandali i złodziei. Ich działanie przynosi rocznie nawet 10 tys. zł strat.

← REKLAMA

Na oznakowanie pionowe Powiatowy Zarząd Dróg w Sieradzu wydaje rocznie około 70 tys. zł. W tej kwocie zawiera się wymiana i uzupełnienie tego, co się zużyło, naprawa tego, co się popsuło oraz instalacja tego, co koniecznie trzeba zainstalować ze względu na korektę organizacji ruchu i zapewnienie bezpieczeństwa np. na skrzyżowaniu.

- Z tej kwoty moglibyśmy zaoszczędzić od 5 do 10 tys., bo tyle kosztują nas naprawy wynikające ze zniszczeń spowodowanych przez wandali i złodziei - mówi Robert Piątek, dyrektor PZD.

Zniszczenia dla samych zniszczeń występują zazwyczaj w pobliżu dyskotek i imprez młodzieżowych. Efektem pokazu siły fizycznej są powyginane znaki drogowe, i nie tylko tablice, ale też stalowe słupki. Kto widział znak drogowy z bliska, ten wie, że zgięcie tych ostatnich wymaga wyjątkowej krzepy. Solidne słupki przydają się też w gospodarstwach, dlatego należą do najczęściej kradzionych elementów oznakowania.

- Swego czasu na drodze Stawiszcze-Podłężyce w gminie Sieradz ktoś ukradł prawie wszystkie znaki. Co prawda niedługo później zostały one znalezione w pobliskim lesie, tyle tylko, że bez słupków - opowiada szef PZD.

W tym akurat wypadku złodziej tablic nie potrzebował, ale bywa, że i one znikają. Kawał grubej blachy w gospodarstwie rolnym zawsze może się przydać. Nie mówiąc już o akumulatorach zasilających tymczasową sygnalizację świetlną regulującą ruch wahadłowy podczas remontów. Akumulatory te są kradzione nagminnie, ale straty ponosi już nie zarządca drogi, lecz wykonawca prac.
Łupem padają też łańcuchy i kostka brukowa. Tuż po remoncie drogi powiatowej Błaszki-Gruszczyce (w gm. Błaszki) w miejscowości Żelisław zginęły niemal wszystkie łańcuchy z wygrodzenia. Z chodnika przy rondzie w Zwierzyńcu (gm. Brąszewice) na skrzyżowaniu dróg Złoczew-Błaszki i Brzeźnio-Brąszewice ktoś ukradł kilka metrów kwadratowych kostki.

Zabezpieczenie oznakowania przed kradzieżami jest w zasadzie niemożliwe. Głębsze wkopywanie na niewiele się zdaje, bo, jak powiedział jeden z drogowców pracujących w terenie, jeśli znaki zbyt mocno tkwią w ziemi, są po prostu ucinane. Wtedy pozostaje zgłosić kradzież na policję, co często się dzieje i prowadzi do wykrycia sprawców.

Odrębną grupę zniszczeń stanowią te powstałe w wyniku naginania przepisów drogowych, zwłaszcza w zakresie parkowania lub przejeżdżania przez miejsca niedozwolone. Dotyczy to zwłaszcza chodników, przez które ktoś gdzieś skróci sobie drogę lub na których czasami parkują swoje pojazdy właściciele często zbyt ciężkich samochodów. W Brąszewicach tiry skręcające do tartaku wjeżdżały na chodnik, zwiększając promień skrętu i przy okazji żłobiąc w tym chodniku koleinę. Podobnie było na ul. Cmentarnej w Złoczewie. Takich przypadków jest pewnie więcej, te dwa, jako najbardziej uciążliwe, zgłosili mieszkańcy.

Fot. Powiat Sieradzki

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (2)

 • ~gość_6750 (IP: *.*.87.66), 29.01.2016, 18:18
  katolicki kraj.
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_10638 (IP: *.*.201.147), 01.02.2016, 14:46
  Ci ludzie nie tylko nie myślą o tym, że ktoś za taki znak musiał zapłacić a ktoś inny musiał go wkopać, ale też nie zastanawiają się jakie zagrożenie mogą sprowadzić na użytkowników drogi swoją głupotą i chciwością!
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj