Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Błaszki

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Kolędowanie w Kalinowej

Redakcja, 29.01.2013, 20:33

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

20 stycznia w jednej z najstarszych świątyń naszego regionu - w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Kalinowej, zainaugurowano cykl koncertów kolęd i pastorałek pt. "Kolędowanie u Marii Magdaleny".

← REKLAMA

Kliknij, aby zobaczyć większą mapęKościół w Kalinowej w 2015 roku będzie obchodził jubileusz 550. rocznicy powstania. Fundatorem tutejszej świątyni był pochodzący z możnego i zasłużonego dla Ziemi Sieradzkiej i Rzeczypospolitej rodu Zarembów - Jan, kasztelan sieradzki, a od 1477 roku wojewoda kaliski.

Kościół w Kalinowej wybudowany w 1465 roku jest budowlą orientowaną w stylu gotyckim. Do interesujących zabytków znajdujących się we wnętrzu kościoła można zaliczyć: ołtarz główny drewniany architektoniczny w stylu rokoko (XVIII w.), ołtarze boczne klasycystyczne (XIX w.), chór muzyczny wsparty na czterech kolumnach toskańskich ozdobionych pilastrami, ambona (XIX w.), chrzcielnica (XIX w), dwie rzeźby barokowe z piaskowca św. Floriana i św. Jana Nepomucena (XVIII w.)

Kościół posiadał niegdyś relikwie Krzyża Świętego, których autentyczność potwierdzono w Rzymie 5 sierpnia 1755 r. Na klasycystycznym prospekcie organowym zbudowanym w 1818 roku przez Karola Zaykiewicza według tutejszej tradycji grywał sam twórca naszej opery narodowej Stanisław Moniuszko.

Nawiązując do tej tradycji, w styczniu w kościele w Kalinowej organizowane są koncerty kolęd i pastorałek. Z pierwszym koncertem wystąpiła Orkiestra Dęta ze Stawu z powiatu kaliskiego pod dyrekcją Stanisława Woźnego. W repertuarze znalazło się wiele znanych kolęd min: "Cicha noc", "Wśród nocnej ciszy", "Przybieżeli do Betlejem" oraz takie standardy świąteczne jak "White Christmas". Muzycy amatorzy ze Stawu już od kilku lat prezentują mieszkańcom Kalinowej i okolic piękne aranżacje kolęd i pastorałek w swoim wykonaniu.

Z kolejnym koncertem w Kalinowej w dniu 27 stycznia wystąpił Chór męski Lutnia z Warty pod dyrekcją pana Andrzeja Grześkowiaka. Chór Lutnia działa przy parafii pw. św. Mikołaja w Warcie pod patronatem Warckiego Domu Kultury. Członkowie grupy uczestniczyli m.in. w Przeglądach Chórów Kościelnych we Włocławku i w Wielkopolskich Spotkaniach Chórów Kościelnych w Kaliszu. Dodatkowo z repertuarem kolęd i pastorałek występował w wielu miejscowościach powiatu sieradzkiego. W 2002 roku na festiwalu "Kolędy świata" zdobył główną nagrodę "Grand Prix", w 2007 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "honorową odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Grupa w 2012 roku obchodziła jubileusz 90-lecia powstania.
Swoim śpiewem Chór Męski Lutnia uświetnił Mszę Św. odprawianą przez ks. kanonika Tadeusz Sticha, a także po jej zakończeniu grupa wykonała szereg utworów ze swojego repertuaru.

"Kolędowanie u Marii Magdaleny" odbyło się dzięki pomocy proboszcza parafii w Kalinowej ks. kan. Tadeusza Sticha oraz burmistrza Błaszek Piotra Świderskiego.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj