Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Co to jest grafika komputerowa i jak zacząć?

Redakcja, 30.06.2021, 19:17

Obecnie zawód grafika komputerowego cieszy się bardzo dużą popularnością. Wiele firm zatrudnia u siebie przynajmniej jedną osobę na takim stanowisku, a jeszcze więcej posiada osobny dział graficzny.

← REKLAMA

Do tego, istnieją specjalne agencja zajmujące się wyłącznie realizowaniem zleceń dotyczących projektowania graficznego. Nie każdy jednak wie, czym te osoby tak naprawdę się zajmują i jak wyglądają ich obowiązki. Postaramy się zatem odpowiedzieć na pytanie, co to jest grafika komputerowa i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Co to jest grafika komputerowa?

Grafika komputerowa jest dziedziną, którą bardzo trudno jest jednoznacznie zakwalifikować do jakiejś szerszej kategorii. Według niektórych, jest dziedziną informatyki. Inni definiują ją jako zupełnie osobną dyscyplinę. Jeszcze inni stawiają ją na styku informatyki, sztuki oraz matematyki.

Ogólnie rzecz ujmując, grafika komputerowa zajmuje się generowaniem i przetwarzaniem obrazów przy pomocy systemów komputerowych. Co to oznacza w praktyce? W rzeczywistości niemalże każda kreacja graficzna, które otaczają nas na każdym kroku (logotyp, katalog, plakat, opakowanie), musiała przejść przez ręce (i monitor) jakiegoś grafika komputerowego.

Grafika wektorowa, grafika rastrowa, grafika 3D

Grafika komputerowa polega zatem na kreowaniu przy użyciu linii oraz kształtów większych całości: obrazów, wykresów, infografik, logotypów, czcionek i tym podobnych. W zależności od tego, z czego dana grafika się składa, możemy wyróżnić grafikę wektorową (opartą na liniach, krzywych i punktach) oraz grafikę rastrową, składającą się z pikseli.

Według innego kryterium grafikę komputerową możemy podzielić na trzy kategorie: grafika dwuwymiarowa (2D), grafika trójwymiarowa (3D) oraz grafika ruchoma. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z płaskim obiektem, przestrzennym czy zbiorem klatek, możemy daną kreację przyporządkować do odpowiedniej kategorii.

Grafika komputerowa - krótka historia

Na pewno każdy słyszał kiedyś o takich gigantach jak Adobe czy Apple. To właśnie te dwie marki w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju grafiki komputerowej. Dzięki opracowanej przez tych pierwszych technologii, która znalazła swoje zastosowanie właśnie w drukarkach Apple, doszło do rewolucji w myśleniu o grafice i tworzeniu jej.

Umożliwienie niemalże natychmiastowego druku projektów stało się krokiem milowym dla omawianej tutaj dziedziny. W nieskończoność można by wymieniać branże, które skorzystały na tym przełomie.

Pomyślmy chociażby o fotografach, edytorach, wydawcach, projektantach czy dekoratorach. Do dziś grafika komputerowa rozwija się niezwykle dynamicznie i ani myśli o zatrzymywaniu się. Najnowsze zdobycze technologiczne i opracowanie produkcji drukarek 3D otworzyło przed nią kolejne możliwości, które jeszcze przez długie dziesięciolecia nie zostaną wyczerpane.

Grafika komputerowa kurs - od tego warto zacząć

Bardzo wiele osób po początkowej fascynacji grafiką komputerową zaczyna wątpić w swoje możliwości. Wielu zastanawia się czy podoła, czy się sprawdzi, czy praca grafika komputerowego jest właśnie dla niego. Tak naprawdę nie ma sensu się zastanawiać. Najlepiej znaleźć odpowiedź na te wszystkie pytania od razu. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie zapisanie się na kurs online.

Takie wirtualne szkolenie z grafiki komputerowej pozwoli Ci zrozumieć na czym polega praca grafika oraz jakie narzędzia będą Ci potrzebne. Ponadto, nie będzie Ci już obca podstawowa i bardziej zaawansowana grafika komputerowa oraz zasady jej tworzenia. Będzie to z pewnością świetny krok, który wprowadzi Twoją karierę na odpowiednie tory.

Programy graficzne - jakie wybrać?

Bardzo często na samym początku przygody z grafiką komputerową problemem wydają się być same programy graficzne. Każdy pewnie słyszał o niebotycznych sumach potrzebnych na zakup licencji chociażby programu Photoshop. Do tego należy doliczyć koszty sprzętu. Monitor dla grafika czy laptop graficzny to kolejny koszt, który trzeba dodać do listy. Na początku jednak nie martw się tym zbyt mocno.

Na rynku istnieje szeroka gama programów oferujących pełnię swoich możliwości za darmo. Bardzo dobry program graficzny darmowy to chociażby PhotoScape X, Photopea czy GIMP, a to dopiero początek listy. Warto też skorzystać z darmowych okresów próbnych, żeby móc wybrać profesjonalny program do obróbki grafiki dla siebie.

Grafik komputerowy praca

Zapewne oprócz zastanawiania się, jak zostać grafikiem, zadajesz sobie również pytanie, gdzie grafik komputerowy może znaleźć pracę. Szczerze? Wszędzie. Jest to zawód oferujący tak szerokie możliwości, że zapewne sam byłbyś zdziwiony w ilu nieoczywistych miejscach będziesz mógł złożyć swoje CV.
Do wyboru masz chociażby agencje reklamowe, startupy marketingowe, wydawnictwa czy drukarnie. Dodatkowo, możesz szukać zatrudnienia w studiu graficznym, studiu fotograficznym, pracowni architektonicznej czy studiu dekoratorskim. Ponadto, pracę znajdziesz również przy tworzeniu sklepów internetowych, witryn, aplikacji mobilnych, portali czy interaktywnych platform.

Pamiętaj również, że niezwykle popularna w tym zawodzie jest ścieżka freelancerska. Jeśli się na nią zdecydujesz, będziesz miał na pewno dużo więcej swobody. Do tego sam będziesz decydował, które zlecenia przyjąć i dzięki temu zapewnisz sobie większą różnorodność, a pracy nigdy nie będzie nużąca.
Własna działalność jednak wiąże się z koniecznością opanowania umiejętności pozyskiwania klientów, dlatego tak ważne jest kompletowanie swojego portfolio już od samego początku przygody z grafiką komputerową.

Jeśli czujesz, że praca grafika jest właśnie tym, czym chciałbyś zajmować się na co dzień, nie zwlekaj. Weź los w swoje ręce i już teraz rozpocznij przygodę we wspaniałym świecie projektowania. Ucz się, dokształcaj, zdobywaj doświadczenie i ciesz się z każdej nowej stworzonej przez Ciebie kreacji. Choć wielu twierdzi, że przyszłość należy do informatyków, może się okazać, że tak naprawdę przyszłość należy do grafików komputerowych.

źródło: Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj