Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Co warto wiedzieć o kredytach gotówkowych w 2020 roku?

Redakcja, 16.10.2020, 18:50

Kredyty gotówkowe są bardzo chętnie brane od wielu lat, gdyż można przeznaczyć je na dowolne cele. Często potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki na nowy sprzęt AGD, samochód czy nagły remont. W 2020 roku wprowadzono kilka zmian, dotyczących wysokości odsetek. Zanim się zdecydujemy na którąś ofertę, warto spojrzeć na kalkulator kredytów, który pomaga wybrać najkorzystniejszą ofertę.

← REKLAMA

Co uwzględnia kalkulator kredytu?

Szukając dobrego kalkulatora na 2020 rok warto wpisać w wyszukiwarkę hasło: "kredyt gotówkowy kalkulator 2020" , co pozwoli nam odnaleźć zestaw najlepszych ofert. Kalkulator pozwala na obliczanie kosztów kredytu biorąc pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest oprocentowanie kredytu, czyli wartość odsetek, które się płaci bankowi. Wartość ta może być stała lub zmienna, w przypadku kredytów gotówkowych najczęściej używa się stałą stawkę, która nie zmienia się podczas całego okresu. Na wysokość oprocentowania ma wpływ marża banku oraz stawka WIBOR, która jest taka sama dla wszystkich banków. Maksymalna kwota odsetek to 10%. Innym parametrem, który wchodzi w skład kredytu jest prowizja, która jest opłatą za udzielenie kredytu. Jej kwota jest ustalana przez bank i to od niego zależy ile wyniesie. Można także dodatkowo wykupić ubezpieczenie, które zabezpiecza interesy banku. W przypadku niemożności spłaty kredytu spłaca go ubezpieczyciel. Najważniejsza informacją związaną z kosztem kredytu jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Po tej wartości warto porównywać oferty, ponieważ uwzględnia wszystkie koszta w skali roku. Niektóre banki wymagają czasami otwarcia konta osobistego, dlatego warto zwrócić uwagę czy jest darmowe.

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać kredyt?

Aby dostać kredyt, trzeba posiadać zdolność kredytową. Zależy ona od poprzednich historii kredytowych, ale także od wieku, stanu cywilnego czy systematyczności dochodów. Te dane pozwolą bankom mieć pewność, że kwoty zostaną spłacone. Biorąc kredyt w banku pojawiają się pytania o średnią pensję z ostatnich trzech miesięcy, a także typ umowy. Ta najbardziej ceniona to umowa na czas nieokreślony. Ważnym czynnikiem jest także staż pracy. Im dłuższym dysponujemy, tym mamy większa szansę na kredyt. W trakcie rozmowy przedstawiciel pyta także o miesięczne koszty utrzymania oraz liczbę osób na utrzymaniu. Gdy istnieją inne zadłużenia i ich suma przekracza połowę dochodów, szanse na otrzymanie kredytu są minimalne. Warto przygotować się wcześniej na rozmowę i oszacować własne szanse. Szukając informacji o rankingu banków czy kalkulatorze warto skorzystać z Direct Money. Jest to serwis poświęcony finansom i można na ich stronie znaleźć wiele porad dotyczących kredytów czy kont. Oferują oni wiele narzędzi, które pomagają wybrać idealny produkt finansowy.

Co się zmieniło w 2020 roku?

Pandemia spowodowała wprowadzenie wielu zmian, także w obszarze kredytów. Wprowadzono Tarczę Antykryzową, a Rada Polityki Pieniężnej obniżyły trzykrotnie stopy procentowe, aby chronić gospodarkę. Obecnie banki mogą naliczać więcej niż 7,2% odsetek w skali roku. Dlatego banki zmodyfikowały swoje oferty i oferują niższe oprocentowanie. Banki rekompensują często niskie oprocentowanie narzucone przez państwo, podwyższeniem prowizji. Wysokość prowizji jest zależna od kwoty i okresu kredytu, a także od zdolności kredytowej. Warto wziąć to pod uwagę podpisując umowę z bankiem.

LH, źródło: Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj