Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Ocieplanie domów metodą BSO (bezspoinowy system ociepleń) - dobór odpowiednich materiałów

Redakcja, 08.09.2016, 00:22

Jedną z najpopularniejszych technik ocieplania domów jest technika BSP, czyli bezposinowy system ociepleń. Na czym polega tego rodzaju metoda i jakie wykorzystuje materiały?

← REKLAMA

Technika BSO (bezposinowy system ociepleń) polega przede wszystkim na montażu materiałów termoizolacyjnych do ścian z wykorzystaniem łączników mechanicznych oraz odpowiednio dopasowanego kleju. Płyty izolacyjne są wtedy pokrywane warstwą zbrojoną z siatką wykonana z włókna szklanego, a następnie wykańczane są z użyciem tynków cienkowarstwowych.

Materiały do metody ocieplania BSO - styropian i wełna mineralna

Przede wszystkim metoda ta bazuje na wykorzystaniu styropianu, który jest również najczęściej stosowanym materiałem dociepleniowym o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych i niskiej cenie.

Do BSO stosuje się styropian EPS 70 lub EPS 100, ale można wykorzystać również wełnę mineralną w formie płyt fasadowych z równoległym układem włókien do powierzchni płyty i ze strukturą zaburzoną albo można zastosować wełnę lamelową z układem włókien prostopadłym. Zasadniczo parametry termoizolacyjne styropianu i wełny są podobne, niemniej jednak różnią się od siebie przepuszczalnością pary oraz ciężarem objętościowym.

Jeżeli planuje się ocieplenie budynków, należy wobec tego dobrać właściwy materiał do konstrukcji. W przypadku BSO oraz lekkich materiałów na ściany, na przykład betonu komórkowego, zaleca się styropian, który jest lżejszy od wełny. Można też zastosować wełnę, ale cieńszą. Jej zaletą jest z kolei znacznie lepsza paroprzepuszczalność.

Materiały do metody ocieplania BSO - tynk, kleje i preparaty dodatkowe

Do metody BSO konieczne jest dobranie również odpowiednich tynków i innych produktów. Do ociepleń bazujących na styropianie najlepiej nadają się tynki mineralne, akrylowe i silikatowe. Z kolei w przypadku wełny mineralnej tynki mineralne lub silikatowe.

Ważne jest też dobranie innych produktów, w tym klejów i preparatów gruntujących, które powinny być dopasowane do reszty materiałów w zależności od tego, czy zastosowano styropian czy wełnę.

WP, źródło: mat. pras.
Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj