Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Dom z piwnicą czy bez?

Redakcja, 15.09.2015, 15:50

Większość projektów domów jednorodzinnych, zwłaszcza tych gotowych, nie posiada wariantu z piwnicą. Nie jest jednak problemem zmiana w projekcie. Zanim jednak inwestor podejmie pochopną decyzję musi wziąć pod uwagę kilka kluczowych informacji.

← REKLAMA

Ważny jest rodzaj ziemi oraz wysokość wód gruntowych na działce. Jeżeli poziom wód gruntowych jest choćby 0,5 metra poniżej zaplanowanego posadowienia ław fundamentowych, można myśleć o piwnicy. Jeśli jednak jest on wyższy, posiadanie piwnicy staje się niepewnym i kosztownym pomysłem. Konieczna staje się ciężka izolacja, a i to nie zapewnia całkowitej pewności, że woda nie dostanie się do wnętrza domu.

Zanim pojawi się pomysł domu z piwnicą warto również wziąć pod uwagę kształt oraz wielkość działki, a przede wszystkim indywidualne potrzeby osób, które będą w nim mieszkać.

Dawniej podpiwniczenie stanowiło swoistą izolację od gruntu. Przy obecnej technice wznoszenia budynku, już nie ma takiej potrzeby. Podobnie w przypadku ogrzewania, gdzie kocioł dwufunkcyjny może być zamontowany nawet w kuchni, czy łazience lub niedużym pomieszczeniu gospodarczym, piwnica nie jest koniecznością.

Prowadzenie poziomych przewodów zasilających w warstwach podłogowych, w przypadku nowoczesnych instalacji grzewczych i wodociągowych to brak konieczności budowania specjalnych kanałów. Wynika z powyższego, że nie ma żadnych większych względów technicznych, które warunkowałyby konieczność budowy piwnicy.

Jeśli jednak działka jest mała lub niekształtna i trudno na niej wygospodarować pomieszczenie gospodarcze lub czysto techniczne, choćby na opał, warto pomyśleć nad piwnicą.

Piwnica pod domem, czy jego częścią

Jeśli inwestor zdecyduje się na projekt domu z piwnicą, musi dokonać wyboru, czy ma ona znajdować się pod jego częścią, czy też pod całą długością domu. Mylne jest myślenie, że wykonanie piwnicy pod częścią domu będzie wyjściem tańszym. Pierwsze większe wydatki pojawiają się przy pracach fundamentowych, gdzie przychodzi konieczność wylania ław schodkowych. Trudności nastręcza również izolacja przeciwwilgociowa, szczególnie w przypadku wewnętrznych ścian piwnicy.

Koniecznie trzeba też pomyśleć wcześniej nad wysokością piwnicy. Czym piwnica jest bardziej zagłębiona w gruncie, tym rosną koszty prac fundamentowych. Natomiast czym piwnica wyższa, tym samym bardziej wygodna w użytkowaniu.

W piwnicy może znaleźć się miejsce nie tylko na kotłownię, na składzik narzędzi, czy przyborów ogrodniczych. Wielu użytkowników urządza w piwnicy nie tylko spiżarnię, ale również pralnię, suszarnię, czy prasowalnię. Przy odpowiedniej aranżacji może to być również miejsce do wspólnego spędzania czasu, hobby, zaaranżowania kina domowego.

W podpiwniczeniu można również umieścić garaż, nawet dwu stanowiskowy, ale wówczas cała piwnica zostanie wykorzystana do tego jednego celu.

Budowa domu jednorodzinnego bez piwnicy to z pewnością niższe koszty budowy, ale jeśli ma powstać dom niefunkcjonalny, mały, gdzie trudno będzie wygospodarować miejsce na pomieszczenie gospodarcze, garaż i o czym warto pamiętać, również na ogród- piwnica może być koniecznym rozwiązaniem.

Jeśli inwestor nie wiem jaką podjąć decyzję, warto skonsultować się z architektem, który wyliczy dodatkowe koszty budowy. Należą do nich strop nad piwnicą, schody, izolacja przeciwwilgociowa ścian oraz podłogi i jeśli będzie, również ocieplenie. Architekt dokona również zmian w projekcie i podpowie, czy warto zrobić całkowite, czy też częściowe podpiwniczenie.

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj