Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Wróblew

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Bożogrobcy w Wągłczewie

Redakcja, 01.12.2013, 15:53

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 2 komentarze
2

Pod koniec listopada członkowie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie odwiedzili Wągłczew (gm. Wróblew).

← REKLAMA

Siedmioro przedstawicieli zakonu przybyło do Wągłczewa na zaproszenie księdza Krzysztofa Kaźmierczaka, proboszcza parafii św. Klemensa w Wągłczewie, a dodatkową okazją ku temu był parafialny odpust.

Członkowie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, zwani także Bożogrobcami, do Polski przybyli w 1163 roku, dzięki możnowładcy Jaksy z rodu Gryfitów, który ufundował im klasztor w miejscowości Miechów koło Krakowa. Zakon na terenach Polski bardzo szybko się powiększał dzięki książętom i możnowładcom. Bożogrobcy w 1630 roku otrzymali wybudowaną z funduszy biskupów Macieja i Stanisława Łubieńskich świątynię w Wągłczewie i przebywali w niej do 1865 roku. O historii Bożogrobców mówi proboszcz wągłczewskiej parafii Krzysztof Kaźmierczak.

Kim są zakonnicy? - Aby zostać członkiem zakonu, należy być człowiekiem bardzo religijnym, no i posiadać jakąś taką niezwykłą charyzmę religijną. Dzisiaj zakon na całym świecie ma dwa główne cele. Pierwszym celem jest wsparcie materialne patriarchatu ziemi świętej, Patriarchy Łacińskiego Jerozolimy i wsparcie jego wszystkich dzieł, które on prowadzili w Ziemi Świętej. Drugi cel to cel modlitewny musimy w każdej naszej codziennej modlitwie modlić się o pokój w Ziemi Świętej - powiedział nam Sławomir Czarnecki, członek rady zwierzchnictwa zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Polsce.

Goście mogli obejrzeć m.in. kościelne obrazy, które zrobiły na nich ogromne wrażenie. - Te obrazy to ogromne zaskoczenie. Od lat poszukujemy na terenie całej Polski wszystkich pamiątek pozostałych po bożogrobcach, zostało ich niewiele w skutek kasaty w 1819 roku klasztoru w Miechowie, wówczas fantastyczny księgozbiór wywieziono do Warszawy, ten księgozbiór następnie znalazł się w bibliotece, która w 1831 roku po klęsce Powstania Listopadowego została wywieziona do Sankt Petersburga, które się nadal tam znajdują. Wszystkie miejsca na terenie kraju, w których żyli i pracowali bożogrobcy, są bardzo istotne z punktu widzenia współczesnego bożogrobca - wyjaśnia Bartłomiej Czech.

Jak to się stało, że obrazy znalazły się w powiecie sieradzkim? Zbigniew Krawczyk z Muzeum Okręgowego w Sieradzu wyjaśnia, że szczegóły nie są znane. - W archiwum muzeum zachowały się jedynie enigmatyczne wpisy o pochodzeniu tych obiektów, wpisy, które mówią, że obiekty te zostały przekazane z Urzędu Likwidacyjnego w Zduńskiej Woli w drugiej połowie lat 40. XX wieku - tłumaczy Zbigniew Krawczyk.

Wizyta zakonników, podczas której odwiedzili oni także Sieradz, miała miejsce 23 i 24 listopada.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (2)

  • ~gość_4553 (IP: *.*.93.195), 04.12.2013, 10:24
    Uważam, że Rosjanie, Niemcy, Szwedzi, a także Polacy, powinni się rozliczyć z historii, oddać zrabowane dzieła sztuki, księgozbiory i inne ważne rzeczy z punktu widzenia kultury danego kraju. W artykule jest tylko jeden mały przykład księgozbioru wywiezionego do Sankt Petersburga. A teraz wyobraźcie sobie, ile ukradli Szwodzi i Niemcy. Polacy też powinni oddać zrabowane dzieła, my też nie byliśmy święci.
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
    • ~gość_3241 (IP: *.*.25.15), 08.12.2013, 14:16
      Z Rosjanami chcesz rozmawiać jak komuniści do tej pory nie są rozliczeni
      +1
      Jestem przeciw!
      Jestem za!
      Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj