Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Studium Regionalne: Ignacja Piątkowska

Redakcja, 01.07.2016, 11:50

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Jerzy Kowalski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu, przybliżył postać Ignacji Piątkowskiej, pierwszej etnografki ziemi sieradzkiej, a także poetki, pisarki i działaczki społecznej. Prelekcję o niej wygłosił w ramach cyklu Studium Regionalne.

← REKLAMA

Piątkowska przyszła na świat w 1866 r. w jednym z najpiękniejszych dworów alkierzowych na ziemiach polskich. Dwór ten znajdował się w Smardzewie koło Sieradza, a został zbudowany w 1685 r. Była jedynym dzieckiem Ignacego i Józefy.

- Ignacy Piątkowski marzył o synu i pewnie nie do końca pogodził się z córką. Dość powiedzieć, że rodzice, a przede wszystkim ojciec, wychowywali ją jak syna. Dziewczynka od wczesnego dzieciństwa uczyła się jazdy konnej i towarzyszyła ojcu w pracach związanych z gospodarstwem. Jako człowiek wykształcony, Ignacy bardzo dbał o edukację córki. Uczył ją geometrii i historii, sprowadził też do dworu dwie guwernantki, dzięki którym dziecko poznawało języki obce: francuski i niemiecki. Było świetnie rozwinięte jak na swój wiek - opowiadał Jerzy Kowalski.

Szczególny wpływ na przyszłość Ignacji miała zaszczepiona przez ojca historia. Dziewczyna jeździła konno po należących do majątku wsiach, interesowała się życiem i pracą chłopów, poznawała ich obyczaje. Tak narodziła się wielka pasja Ignacji Piątkowskiej - kultura ludowa i etnografia. Do 1903 r. zbadała i opisała właściwie wszystkie zwyczaje ludowe mieszkańców wsi ziemi sieradzkiej. Artykuły na ten temat publikowała w szeregu czasopism podejmujących tematykę chłopską.

- Doliczyłem się 65 tytułów, w których Piątkowska opisywała obrzędy, zwyczaje, przyrodę i kulturę Sieradzkiego. Były to m.in. "Kłosy", "Kaliszanin", "Wisła", "Lud", "Ziemia" i "Tygodnik Ilustrowany" - wymienia dyrektor muzeum.

Wiele czasu i energii Piątkowska poświęcała na działalność społeczną. Dzieci chłopskie i folwarczne uczyła czytania i pisania, narażając się władzom zaborczym. Dla dorosłych zaś organizowała odczyty poświęcone historii, literaturze i krajoznawstwu.

Ignacja nie miała szczęścia w życiu osobistym. W 1888 r. rodzina narzuciła jej ślub z ziemianinem Władysławem Kuczborskim, który, zamiast dbać o pomnażanie nabytego majątku w Smardzewie, roztrwonił go. W 1915 r. z ogromnego, świetnie prosperującego majątku Piątkowskich nie zostało nic. Ignacja zarabiała piórem, pisząc do gazet i opisy zwyczajów chłopskich przerabiając na sztuki. Po śmierci męża w 1924 r. została zupełnie sama. Zmarła w 1941 r. w zapomnieniu i biedzie. Została pochowana na cmentarzu we Wróblewie.
W społeczności Wróblewa i gminy pamięć o Ignacji Piątkowskiej jest wciąż żywa. Świadczy o tym fakt, że jej imię nosi wróblewska Szkoła Podstawowa.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

  • ~gość_11741 (IP: *.*.11.90), 01.07.2016, 20:14
    Ta szkoła już nie istnieje proszę Pana ..
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj