Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Wykład w 35-lecie muzeum

Redakcja, 22.05.2016, 08:30

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Niemalże dokładnie w 35. rocznicę otwarcia Muzeum Miasta i Rzeki Warty jego dyrektor Barbara Cichecka i redaktor naczelny "Na Sieradzkich Szlakach" Andrzej Ruszkowski opowiedzieli o początkach tej placówki. Wspólny wykład wygłosili w Muzeum Okręgowym w Sieradzu.

← REKLAMA

Jubileusz 35-lecia działalności warckiego muzeum przypada 24 maja. Tego dnia w 1981 r. nastąpiło jego oficjalne otwarcie oraz nadanie statutu.

- Historia muzeum w Warcie zaczyna się jednak sporo wcześniej. W 1967 r. w pałacu w Małkowie zorganizowano ogólnopolskie obchody 100. urodzin Władysława Reymonta, połączone ze zlotem członków Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej. Z tej okazji w jednym z pałacowych pokoi przygotowano niewielki kącik Reymonta z pamiątkami po nim. Rok później miejsce to rozwinęło się w kącik regionalny, gromadzący pamiątki po innych znanych mieszkańcach Warty i okolic: Zygmuncie Andrychiewiczu, Stanisławie Skarżyńskim, Stanisławie Szukalskim i Marii Pstrokońskiej - opowiada Barbara Cichecka.

Kiedy obecna dyrektor muzeum rozpoczynała tam pracę (w 1983 r.), mieściło się już ono w wydzierżawionej od miasta XIX-wiecznej kamienicy przy ul. 20 stycznia w Warcie. Z czasem Zarząd Główny PTTK wykupił ten obiekt na własność. Muzeum ma tam swoją siedzibę do dzisiaj.

- Na pierwszej wystawie pokazano zabytki ziemi sieradzkiej. Podczas jej otwarcia regionalista Andrzej Ruszkowski wygłosił wykład na temat zabytków województwa sieradzkiego. Z ciekawostek warto też wymienić wystawę poświęconą 40. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Z dzisiejszego punktu widzenia może wydawać się dziwne, że w ogóle na nią wtedy pozwolono. Osobiście woziłam eksponaty z Warszawy - wspomina Barbara Cichecka.

Powołanie Muzeum Miasta i Rzeki Warty ściśle wiąże się z osobą dr Eugenii Kaleniewicz (1908-1999), lekarki (psychiatry), która w połowie lat 30. rozpoczęła pracę w tutejszym zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

- Eugenia Kaleniewicz była zapaloną krajoznawczynią i działaczką społeczną. To jej zawdzięczamy powstanie i rozwój muzeum w Warcie. Pani doktor działała zresztą szerzej, angażując się w ochronę pamiątek przeszłości na terenie gminy Warta i gmin ościennych, by wymienić tu choćby dwory w Inczewie i Sędzicach, spichlerz w Małkowie czy zabytkowy wiatrak w Warcie - mówi Andrzej Ruszkowski.

Jedną z ostatnich większych inicjatyw dr Kaleniewicz było powołanie Towarzystwa Przyjaciół Miasta i Rzeki Warty, które miało związać z Wartą osoby pochodzące z tego miasta, ale mieszkające gdzie indziej.
Od początku istnienia muzeum w Warcie przewinęło się przez nie około 200 tys. zwiedzających. Zorganizowano ponad 200 wystaw czasowych, z których najnowsza to "U źródeł PTTK". W zbiorach muzeum znajduje się m.in. kolekcja obrazów Andrychiewicza (w tym jeden, który jeszcze do niedawna znajdował się na liście zaginionych dzieł tego malarza), a także pamiątki po kontrowersyjnym artyście Stanisławie Szukalskim i pilocie Stanisławie Skarżyńskim.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj