Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Studium Regionalne: dr Jan Milczarek

Redakcja, 14.11.2015, 11:24

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 4 komentarze
4

W sieradzkim Muzeum Okręgowym odbyło się kolejne Studium Regionalne, tym razem poświęcone osobie dr. Jana Milczarka.

← REKLAMA

Spotkanie rozpoczęło się od otwarcia niewielkiej ekspozycji pokazującej dokumenty i pamiątki związane z osobą wieloletniego kierownika Archiwum Państwowego w Sieradzu. Córka Milczarka wyrecytowała wiersz, który napisała dla swojego ojca. Po tej wzruszającej chwili odbył się wykład, który wygłosił Jan Pietrzak. Przybliżył zgromadzonym postać dr Jana Milczarka, jego osiągnięcia naukowe i zawodowe.

Jan Milczarek urodził się 26 maja 1926 r. w Mikołajewicach koło Lutomierska. Doświadczył biedy polskiej wsi lat międzywojnia i koszmaru lat wojny i okupacji. Po ukończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie Warszawskim z dniem 1 listopada 1952 r. rozpoczął pracę jako kierownik Archiwum Powiatowego w Sieradzu. Przeszedł wszystkie reorganizacje sieradzkiego archiwum i z dniem 31 grudnia 1991 r. odszedł na zasłużoną emeryturę. W 1971 r. na Uniwersytecie Łódzkim obronił pracę doktorską "Gospodarstwo chłopskie i folwarczne w północno zachodniej części województwa sieradzkiego (1772-1830)". Doktor Jan Milczarek jest autorem licznych prac z przeszłości ziemi sieradzkiej i wieluńskiej, które publikował w: "Roczniku Łódzkim", "Łódzkich Studiach Etnograficznych", "Przeglądzie Historyczno Oświatowym", "Sieradzkim Roczniku Muzealnym", kwartalniku "Na sieradzkich szlakach", "Słowie Powszechnym" oraz tygodnikach: "WTK", "Nad Wartą" i "Echu". Spod jego pióra wyszło 6 pozycji książkowych, wśród których na szczególna uwagę zasługują: "110 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieradzu 1876-1986", "Dzieje Złoczewa (XV - XX w.)", "Eksterminacja ludności polskiej i ruch oporu w Sieradzu w okresie okupacji hitlerowskiej", czy "Sieradzkie cmentarze".

Dr Milczarek pracował niemal do końca swych dni. Jednak największą jego pasją było sieradzkie archiwum, któremu poświęcił całe swoje zawodowe życie. Dbał cały czas o powiększanie zasobu archiwalnego. Tak trafiły do Sieradza dokumenty z Wielunia i byłego powiatu wieluńskiego. Kiedy w ramach nowego podziału administracyjnego kraju Poddębice znalazły się w granicach województwa sieradzkiego, doktor Milczarek sprowadził do Sieradza wiele cennych dokumentów dotyczących przeszłości tego miasta. Przez wiele lat był podporą Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. Za swoją działalność naukową i zawodową był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jan Milczarek zmarł 9 października 2014 r. i spoczął na cmentarzu komunalnym w Kłocku, gdzie oprócz rodziny pożegnało go liczne grono przyjaciół i znajomych.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (4)

  • ~gość_9999 (IP: *.*.250.163), 15.11.2015, 20:48
    cd.
    tak przy okazji poza protokołem pytam ;

    - kto i dlaczego podał do Wikipedii nieprawdziwe dane o historii miasta,podal nieprawdziwą datę ' powstania miasta,kiedy w 1986 roku obchodziliśmy 860 miasta - na podstawie informacji zasięgniętej z Bulli Gnieźnieńskie wydanej przez Papieża Innocentego II na prośbę Jakuba ze ŻNINA ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego. Bulla pochodzi z roku 1136 i tym samym Sieradz stanął w jednej linii z najstarszymi miastami w Polsce.< chociaż późniejsze dowody świadczą iż miasto powstało o wiele wcześniej .

    - dlaczego w wykazie zasłużonych dla miasta LUDZI ZABRAKŁO TAKICH nAZWISK JAK:
    kONSTANTY CIOŁKOWSKI - ulica jego imienia istnieje w mieście do dzisiaj,
    Cyprian Bazylik
    Marceli Nencki
    Ta Trójka otwierała listę zasłużonych dla miasta i wszystkich ich uczczono nadają nazwę ulicom w starej części miasta.
    Potem następowali inni.Chociażby
    ks,Aleksander Brzeziński
    fundator i budowniczy kościółka na Brzezinkach czyli obecnej ulicy Mickiewicza./do dzisiaj się mówi na Brzezinkach, tylko nuworysz używa współczesnej nazwy ulicy/
    -
    Potem w czołówce byli inni ,między innym Ary Sternfeld ,który ilekroć przybywał do Sieradza był goszczony w mojej szkole ,przygotowaliśmy nawet program artystyczny z tej okazji na uroczysty apel.
    Wiele nazwisk umieszczonych obecnie w Wikipedii uwłacza historii mojego miasta, tak jak działalność TPS. ADG
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
  • ~gość_9999 (IP: *.*.140.76), 15.11.2015, 21:44
    cd.
    Według prostych wyliczeń matematycznych wychodzi , że w roku Pańskim 2016 /czyli za "kilka " miesięcy Królewskie Miasto Sieradz z przywilejem stosowania czerwonego laku po wsze czasy -teraz to czerwony tusz, i oznakowaniem ulic : biała tabliczka w czerwonej ramce z nazwą ulicy przy użyciu czerwonej farby , czy jest takie drugie miasto w Polsce posiadające ten przywilej??

    będzie obchodziło swoje 880 lecie.

    pytam jak przebiegają przygotowania do uczczenia tej rocznicy .To poważne zajęcie logistyczne.

    Trzeba przygotować szaty rajcom , władzom i doboszom by bijąc w bębny głosiły chwałę miasta , zaprosić gości , wybrać stosowną datę i godzinę na centralne nabożeństwo w Kolegiacie Sieradzkiej z udziałem Arcybiskupa Gnieźnieńskiego zorganizować sympozjum i zajęcia uliczne dla mieszkańców. Orkiestry dęte straży ,Siry , Wojskowe maszerowały ulicami w różnych odstępach czasy i grały. Stąd wzięły początek : Bractwo Kurkowe i Towarzystwa Rycerskie. Nie zapomnieć zaprosić Łęczyczan bo wspólnie nasi przodkowie stawali w szrankach broniąc honoru Ziemi Sieradzkiej i Łęczyckiej ,wspólnie działali na chwałę oręż Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. ADG
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
  • ~gość_10097 (IP: *.*.226.147), 16.11.2015, 13:10
    Najjaśniejsza Rzeczypospolita na razie w przebudowie oby z tej przebudowy nie było rozsypki tak jak z Zakładem przemysłu dziewiarskiego "Sira"
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
  • ~gość_9999 (IP: *.*.205.29), 16.11.2015, 22:30
    CD.
    z SŁOWNIKA GEOGRAFII TURYSTYCZNEJ POLSKI

    ODDANEGO DO DRUKU W LIPCU 1957 ,DRUK UKOŃCZONO W GRUDNIU 1958 .DO SPRZEDAŻY W 1959 R. wYDANIE PIERWSZE , W ILOŚCI 10 000 EGZEMPLARZY.

    Słownik opracowany na zlecenie Komitetu do spraw Turystyki w Pracowni Turyzmu Instytutu Geograficznego Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierunkiem M . L. Mileskiej.

    "Sieradz należy do najstarszych osiedli w Polsce.Wykopaliska wskazują , że osiedle w tym miejscu położone sięga czasów przedhistorycznych.Za czasów pierwszych Piastów Sieradz był grodem kasztelańskim , a od połowy XIII wieku siedzibą samodzielnego księstwa. Znaczenie osiedla docenił już Bolesław Chrobry wznosząc w 1025 roku obronny zamek,otoczony rowami i ostrokołem.Na podstawie testamentu Bolesława Krzywoustego w 1138 roku Sieradz otrzymał Władysław II , po nim objął go Mieczysław Stary a następnie Konrad Mazowiecki ....................."

    "Tu mieści się Muzeum Regionalne Ziemi Sieradzkiej z działami malarstwa ,grafiki , historii , geologii.
    Park miejski w Sieradzu , o powierzchni 4,5 ha , z drzewostanem liściastym , od 1948 roku jest pod ochroną. Rosną tu buki , platany , jawory , jesiony , lipy , i inne drzewa. ".............................................

    Tekst o Sieradzu jest długi i drobiazgowy jak na słownik. ADG
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj