Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

VI Sieradzka Konferencja Kosmiczna

Redakcja, 08.10.2015, 09:36

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria

W środę 7 października w Muzeum Okręgowym rozpoczęła się Sieradzka Konferencja Kosmiczna. Impreza podzielona jest na dwa dni.

← REKLAMA

Po powitaniu w muzeum gości, rozpoczęły się wykłady i prelekcje, m.in. prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego Paweł Wojtkiewicz przedstawił "Cele i zadania ZPSK - szansa dla biznes", a o kształceniu na Politechnice Łódzkiej studentów opowiadał Grzegorz Granosik, pracownik instytutu automatyki:

-Szternfeld był najbardziej aktywną postacią, która promowała kosmos i niejako miasto Sieradz w kraju i zagranicą. Było to niezwykle cenne - wspomina do lat 70. działalność sieradzkiego badacza kosmosu dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu Jerzy Kowalski. -Próbujemy jak gdyby na nowo przywrócić rangę kosmosowi i wykreować kosmos i postać Arego Szternfelda jako markę Sieradza, ale i całego województwa - dodaje.

Anna Piestrzeniewicz z Muzeum Okręgowego w Sieradzu przypomniała wspomnienia Władysława Geislera na temat Arego Szternfelda:

-Rodzili się ludzie, którzy mieli mniejsze lub większe oddziaływanie na życie, chociażby Mikołaj Kopernik. Później w maju 1905 roku rodzi się w Sieradzu człowiek, który okazuje się, że staje się prekursorem nauki kosmicznej, człowiekiem o wiadomościach międzynarodowych, który wdraża wszystkie swoje myśli i doświadczenia. Ten człowiek jest sieradzaninem - podkreślał znaczenie postaci Arego Szternfelda wicestarosta sieradzki Mariusz Bądzior.

- Najwybitniejsi mieszkańcy Sieradza choćby byli na końcu świata, chwalą się tym, że są z Sieradza. Nie boją się mówić, że tu się wychowali, tu zdobywali swoje umiejętności, tu jest ich serce. Jedną z tych osób jest Ary Szternfeld, który wychował się niedaleko stąd i w swoim moskiewskim mieszkaniu miał herb miasta i obrazy z widokami na stary Sieradz - przemawiał prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Środowym wykładom przewodniczył prof. dr hab. Zbigniew Kłos z Centrum Badań kosmicznych PAN.

-Decyzją Polskiego Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk ustanowiliśmy sieradzkie spotkania jako centralne spotkania w ramach tzw. space week, czyli Światowego Tygodnia Kosmicznego, ustanowionego przez Komitet ds. Badania i Wykorzystywania Przestrzeni Kosmicznej ONZ - podkreślał profesor.

Organizatorami Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej są Muzeum Okręgowe i Starostwo Powiatowe w Sieradzu.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj