Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Dyrektor muzeum opowiedział o bombardowaniu Sieradza

Redakcja, 14.12.2014, 16:56

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu Jerzy Kowalski wygłosił wykład na temat bombardowania Sieradza przez lotnictwo radzieckie 20 stycznia 1945 roku.

← REKLAMA

Spotkanie z Jerzym Kowalskim odbyło się w sali konferencyjnej Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, w ramach cyklu spotkań organizowanych przez Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota". Dyrektor muzeum rozpoczął od omówienia sytuacji panującej w Sieradzu w drugiej połowie stycznia 1945. Zwrócił też uwagę na niejasności, które do dziś utrudniają zrozumienie przyczyn zrzucenia przez Rosjan bomb na Sieradz.

- Tego samego dnia, 20 stycznia, rano Niemcy zestrzelili nad miastem radziecki samolot, a pilota Iwana Sirotenkę, który zdołał wyskoczyć na spadochronie, zabili. Stąd jedno z przypuszczeń, że nalot był zemstą Rosjan za tę zbrodnię, tylko zemstą na kim? Należy przypuszczać, że na Niemcach, ale przecież w momencie bombardowania już ich w Sieradzu za wielu nie było. W takim razie czy niewinni mieszkańcy Sieradza, którzy wówczas zginęli, stali się ofiarami tragicznej pomyłki? Prawdopodobnie tak, ale do końca tego nie wiemy - mówił Jerzy Kowalski.

20 stycznia 1945 w szerokim pasie wzdłuż rzeki Warta radzieckie samoloty zrzuciły na Sieradz bomby. Nie wiadomo do końca, ile osób wówczas zginęło. Ks. Apolinary Leśniewski w swoich pamiętnikach podał liczbę około 100 zabitych i około 200 rannych, żaden z historyków jednak informacji tych nie potwierdził. Badania utrudniał dodatkowo fakt, że przez ponad 40 powojennych lat nie wolno było oficjalnie poruszać tego tematu, a świadków tamtych wydarzeń było coraz mniej.

Wykład Jerzego Kowalskiego zakończył się przypomnieniem faktu upamiętnienia ofiar sowieckiego nalotu poprzez umieszczenie tablic z ich nazwiskami na ścianie memorialnej przy kolegiacie - w styczniu 2010 roku. Ks. prałat Marian Bronikowski zapoczątkował wówczas obchody Dnia Judaizmu w Sieradzu.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

  • ~gość_7446 (IP: *.*.80.238), 19.12.2014, 10:36
    Witam.Na jednej z tych tablic znajduje się nazwisko mojej prababci i jej siostry ,a babcia została ranna i to ona opowiedziała mi o nalocie, zmarła kilka lat temu.Była wtedy młodą dziewczyną i została sama, dobrą pamięć zachowała do końca swych dni. Wiele opowiadała o wojnie.
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj