Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Komunikacja

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Czy da się uniknąć podwyżki OC?

Redakcja, 22.01.2017, 22:44

Od roku 2016 składki na polisę OC wzrosły nawet kilkakrotnie. Skutkiem tego wielu kierowców sprzedało swoje auta, wiele osób zrezygnowało także z zakupu nowych pojazdów. Czy można jednak uniknąć podwyżki OC? I jeżeli tak, jak to zrobić?

← REKLAMA

Czym jest ubezpieczenie OC?

Polisa OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, to gwarancja ochrony dla osób, które zostały poszkodowane w wyniku wypadku spowodowanego przez ubezpieczony pojazd. Jeżeli posiadasz samochód lub zamierzasz go nabyć, masz obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC.

W sytuacji, gdy spowodujesz wypadek, osoba w nim poszkodowana otrzyma od ubezpieczyciela odszkodowanie za poniesione szkody. Jeżeli nie będziesz miał ważnego OC, wówczas poszkodowany otrzyma rekompensatę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), który niezwłocznie zwróci się do ciebie o zwrot pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania. Polisę należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jeżeli tego nie zrobisz, ryzykujesz otrzymaniem kary, która może okazać się znacznie wyższa niż kwota składki ubezpieczeniowej.

Podwyżki OC i jak ich uniknąć

W roku 2016 ceny ubezpieczeń OC skoczyły w górę średnio o 46 proc. Podwyżki to rezultat wprowadzenia specjalnej dyrektywy Komisji Nadzoru Finansowego, której celem było ukrócenie praktyk związanych z zaniżaniem odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe - od tego momentu składki zaczęły systematycznie wzrastać. Polisa OC polisie nierówna. Na jej cenę wpływa wiele czynników, na przykład pojemność silnika. Posiadacze aut z silnikiem 1,6 l zapłacą aż o 53,47 proc. więcej. Najmniej wzrost cen odczują właściciele pojazdów o pojemności 1,2 l (wzrost o 37,25 proc.). Posiadacze najpopularniejszych diesli 1.9 TDI i 2.0 TDI zapłacą natomiast więcej o około 43 proc.

Jak wybrać zatem odpowiednie ubezpieczenie OC, nie narażając się przy tym na zbyt wysokie koszty? Najłatwiejszym sposobem na zaoszczędzenie jest zmiana miejsca zamieszkania w dowodzie rejestracyjnym, najtańsze polisy są bowiem we wschodnich województwach To samo ubezpieczenie może być tam nawet o połowę tańsze. Oszczędzić można także, kupując używane auto, którego poprzedni właściciel płacił niską składkę. Wraz z pojazdem przejmujesz bowiem jego polisę, aż do momentu jej wygaśnięcia (polisa ważna jest 12 miesięcy). Warto poprosić także o pomoc agencję ubezpieczeniową lub porównać oferty w kalkulatorze OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Trzeba pamiętać przy tym, że obowiązkowemu ubezpieczeniu OC podlegają nie tylko samochody osobowe i ciężarowe, lecz także motocykle oraz ciągniki rolnicze. Bez ubezpieczenia nie zarejestrujesz także swojego pojazdu.

WP, źródło: mat. pras.
Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj