Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / gmina Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Noc świętojańska w Kłocku

Redakcja, 28.06.2015, 17:55

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 2 komentarze
2

Nawiązując do nocy świętojańskiej, w sobotę przez Kłocko (gm. Sieradz) przetoczył się odświętny orszak sobótkowy. Z pochodniami przy śpiewie, krzykach, dźwiękach syreny i rytmie bębnów uczestnicy widowiska zwoływali wszystkich do wspólnej zabawy.

← REKLAMA

Na placu przy remizie nastąpiło uroczyste rozpalenie sobótkowego ogniska. Najpierw wokoło ognia zaczęły tańczyć młode panny - dziewice. Jednak wraz z nadejściem nocy władzę nad ogniem objęły ciemne moce i rozpoczął się sabat czarownic. Wiedźmy odczyniały czary, porywały mieszkańców i przyrządziły magiczną miksturę.

Po pewnym czasie udało się w końcu przepędzić czarownice i przy ognisku na nowo zagościły dziewice.

Ważnym elementem sobótek był obrzęd święcenia wody. W kulminacyjnym punkcie uroczystości dziewczęta puściły na wodę wianki uplecione z rozmaitych ziół i kwiatów.

Przy ogromnym ognisku wśród tańców i śpiewów zabawa trwała do białego rana.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (2)

  • ~gość_9148 (IP: *.*.162.184), 29.06.2015, 11:51
    Zwyczajem dawnym SIERADZA - dopóki jedna z sufrażystek nie podjęła walki z pogaństwem czyli odwiecznym zwyczajem Słowian z wielkim pietyzmem opisanym przez Józefa Ignacego Kraszewskiego w Starej Baśni ,Łado, Łado...- były wianki na rzece Warcie i ognie na wyspie, głośna stosowna do okazji muzyka , pieśni i i tańce . Wianki spławiano już od pierwszego mostu .Nad rzeką było tłumnie i gwarno, .Kiedyś nawet dla przypomnienia starego obyczaju Słowian wystawiono w Parku Mickiewicza Starą Baśń . Spektakl przyciągnął niesamowite tłumy .To były lata 60-te XX wieku. Miejsce to istnieje do dnia dzisiejszego. Święto Sobótki wspomagało dzielnie wojsko z miejscowej jednostki - oczywiście po apelu wieczornym. Wianki spływały do Dzigorzewa ,kiedy dopłynęły mieszkańcy sygnalizowali że są i wtedy płonęły ogniska, Rozpoczynał Dzigorzew . Bawiono się prawie do rana ,bo nie zawsze było to w sobotę , i dopiero po wiankach można było kąpać się w rzece.ADG
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
  • ~gość_9181 (IP: *.*.5.135), 03.07.2015, 10:52
    Tę czarownicę w niebieskiej zasłonce to mógłby juz fotograf sobie darować...
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj