Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Uprawa borówki w tunelach foliowych

Redakcja, 10.02.2016, 01:10

Borówki mogą być nie tylko elementem pysznego deseru. Równie istotne mogą okazać się jego prozdrowotne właściwości. Borówki mają największą ilość przeciwutleniaczy spośród wszystkich deserowych owoców. Dlatego też wpływają na odporność organizmu i zapobiegają infekcjom. Poza tym wpływają pozytywnie na przewód pokarmowy, serce, wzrok czy mózg. Koniecznie trzeba wpisać te owoce na stałe do swojej diety.

← REKLAMA

Najlepiej zacząć uprawę borówek na własną rękę. Jeśli mamy do tego odpowiednie warunki (działka lub ogródek) możemy postawić na niej tunel foliowy i z powodzeniem uprawiać własne, zdrowe i ekologiczne owoce.

Borówki uprawiane są głównie na skalę przemysłową, przez profesjonalnych ogrodników w wielkopowierzchniowym namiotach. Stamtąd trafiają na półki sklepowe dorodne owoce, którymi możemy się zajadać częściej właśnie dzięki produkcji pod osłoną. Jak w takim razie prowadzić uprawę na mniejszą skalę? Czy to możliwe?

Jeśli chcemy cieszyć się z własnych upraw borówki musimy zdecydować się na postawienie tunelu foliowego na swojej działce lub w ogrodzie. Wystarczy zagospodarować niewielki skrawek ziemi pod postawienie "folii". Kolejnym etapem uprawy jest zadbanie o odpowiedni mikroklimat pod osłoną. Taki, który jest najodpowiedniejszy dla borówki. Temperatura optymalna dla tej rośliny waha się pomiędzy 8 a 20 stopniami Celsjusza. W temperaturach wyższych krzewy mogą rosnąć wolniej, ostatecznie też mogą nie wyrosnąć owoce.

Kolejną kwestią istotną podczas uprawiania borówki jest odpowiednie dbanie o nawadnianie. Choć roślina jest stosunkowo odporna na suszę to jednak wymaga stałego i regularnego nawadniania. Jest to niezbędne dla jej prawidłowego rozwoju. By odpowiednio zadbać o dostęp do wody można użyć nawadniania kropelkowego lub zraszaczy koronowych. Oczywiście tradycyjna metoda też będzie dobra jeśli nie będziemy zapominać o podlewaniu. Należy pamiętać, że borówki wymagają wysokiej wilgotności w okresie kwitnienia i zapylania kwiatów. Jednak za wysoka wilgotność może doprowadzić do pojawienia się szarej pleśni, tzn. chorób owoców, kwiatów i młodych pędów.

Nie wolno zapominać również o odpowiednim przygotowaniu gleby. Powinna ona być lekka, przewiewna i kwaśna, o odczynie pH KCL 3,8 - 4,4.

Podczas uprawy roślin pod osłonami zawsze możemy spotkać się z zagrożeniami w postaci różnego rodzaju insektów. Borówka również jest narażona na ataki ze strony niszczących uprawy owadów. Szczególnym szkodnikiem jest mszyca brzoskwiniowa. Mogą się również pojawić przędziorki czy mączliki szklarniowe. Żeby ich uniknąć trzeba bardzo dbać o uprawę. Nie ma środków chemicznych, które mogłyby pomóc w walce ze szkodnikami, ponieważ nie ma zarejestrowanych środków dla borówki.

Fot. Meblobranie.pl

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj